Na ochranu balkónových rostlin před zelenými plošticemi se můžete spolehnout na některé velmi účinné přírodní prostředky.

Zelení brouci

Balkon plný rostlin vždy udělá dojem, zejména v jarních a letních měsících, kdy mohou být naši zelení přátelé snáze drženi mimo dům, což samozřejmě zaručuje správnou ochranu v případě obzvláště intenzivních veder. Nezřídka však naše rostliny napadají různí parazité, kteří se objevují především v nejteplejším období. S příchodem krásných dnů a vyšších teplot se proto musíme vždy porozhlédnout po našich rostlinách na balkóně nebo na zahradě. Mezi mnoha hmyzy, které mohou obtěžovat naše zelené přátele, jsou také zelené broučky .

Zelení brouci na rostlinách: nejlepší prostředky k jejich odstranění

Tento hmyz se objevuje hlavně v létě a usazuje se na  listech rostlin . Důvod je velmi jednoduchý: zelené brouci čerpají výživu z rostlinné mízy.

Zelení brouci

Lidem nezpůsobují žádnou újmu, ale naopak mohou představovat velmi vážné riziko pro rostliny.

Naštěstí existují způsoby, jak rostliny tohoto hmyzu zbavit . Mnozí se rozhodnou spolehnout se na chemická řešení, která jsou snadno dostupná na trhu, ale radou je zaměřit se spíše na přírodní a organická léčiva.

Jen pro příklad, česnekový macerát je ideální ingrediencí k vyhnání tohoto hmyzu z rostlin. Příprava této zcela přírodní složky je opravdu velmi jednoduchá.

Vezmeme si pár stroužků česneku – asi 80 gramů – a nakrájíme je na malé kousky, pak je ponoříme do vody (asi 5 litrů, ed.) asi na 24 hodin.

Po této době zbývá směs pouze přefiltrovat a získanou tekutinu použít k odpaření listů rostlin . Tím poskytneme rostlině vynikajícího spojence proti tomuto hmyzu, který také udrží ostatní parazity pryč.

Dalším prvkem, který umožňuje rostlině, aby se již nemusela potýkat se zelenými brouky, je neemový olej . Stačí asi deset kapek této přísady: nasypte je do litru vody a dobře promíchejte.

Jakmile je tato operace dokončena, nastříkáme získanou tekutinu na listy rostliny a zelené broučky zůstanou jen vzpomínkou. Ve skutečnosti tento hmyz nesnese vůni neemského oleje.

Marseillské mýdlo je také vynikajícím prvkem pro boj se zelenými štěnicemi a je také snadno obnovitelné, protože se velmi často již vyskytuje v domě. Asi 30 gramů vloček rozpustíme v půl litru vody, pozor, abychom vše dobře promíchali.

Po krátkém odležení roztok nalijte do rozprašovače a rostlinu odpařte, aby byla zaručena vynikající ochrana proti plošticím.

Výborným prostředkem je i tabákový nálev

Je důležité nastříkat tyto přírodní roztoky také na zadní stranu listů , protože zelené broučky mají často tendenci se schovávat na méně viditelné straně listu.

Doutníkový tabák

A konečně, k odstranění zelených brouků z rostlin můžete také zkusit infuzi tabáku . Příprava je velmi jednoduchá. Půl hrsti doutníkového tabáku nasypeme do kastrůlku se dvěma litry vody, kterou budeme muset přivést k varu.

Jakmile se voda vaří, vypněte plamen a nechte asi tři až čtyři hodiny odležet . Po uplynutí této doby získaný roztok přefiltrujeme a tekutinu vložíme do rozprašovače, abychom mohli rostliny nalezené na balkóně nebo na zahradě opatrně odpařit.