Je čas ostříhat růže. Víte, jak na to? Triviální chyby by mohly ohrozit zdraví a kvetení rostlin. Ale nebojte, tady jsou návrhy od školkařů, abyste neudělali chybu.

Ne všechny růže by se měly stříhat  a ne všechny stejným způsobem. Pokud chceme   bujný růst  rostliny a bohaté a bohaté kvetení, je třeba dodržet pár pravidel. Přes svůj jemný vzhled je růže skutečně  velmi robustní  a  velmi odolná rostlina  a má velkou odolnost. Takže žádný problém s prořezáváním růží, pokud víte jak.

Kdy to prořezat

Nejlepší čas pro zásah je na konci zimy,  kdy by již neměly hrozit noční mrazíky, které by poškodily výhony. Když jsou pupeny oteklé, je ideální doba, než se otevřou. V nejteplejších oblastech již koncem ledna, v nejchladnějších dokonce začátkem března.

Použijte ostré zahradnické nůžky, abyste větev čistě ustřihli

Používejte velmi ostré  zahradnické  nůžky  , abyste větev čistě ustřihli, aniž byste způsobili oděrky. Dezinfikujte nůžky  denaturovaným lihem a při přesunu z jedné rostliny na druhou operaci opakujte, abyste se vyhnuli přenosu chorob.

Vybírejte suché dny  , protože kapky vody na větvích podporují nástup houbových chorob. Zkontrolujte počasí, abyste si ověřili, že minimálně na další den nebude pršet.

Růže, které nelze stříhat

Ne všechny růže vyžadují řez . Z tohoto důvodu je důležité znát odrůdu, která se dobře pěstuje. Při nákupu si uschovejte štítek, abyste se ujistili, že neuděláte chybu. Pnoucí růže , které tvoří hustý keř s přirozeným habitem, nestříhejte, aby  se nezkreslila jejich bujnost. Ze stejného důvodu byste se měli vyvarovat prořezávání  starých růží . Jsou to nádherné exempláře s jemnými barvami, hybridizované před rokem 1920, které obvykle nekvetou opakovaně. U botanických růží není ani nutné zasahovat , divoký druh s huňatým habitem. U těchto odrůd se můžete omezit na řezání některých starších větví každé dva nebo tři roky, abyste rostlinu oživili. Vyhněte se však provádění této operace v zimě, abyste neohrozili kvetení, ale přesuňte ji na červenec.

Ne všechny růže vyžadují řez

Řez růží, pokud znáte druh, neuděláte chybu

Řez je místo toho u moderních růží nezbytný,  i když  ne u všech stejně . Jsou to vzorky získané hybridizací, obvykle znovu kvetoucí a s velkými, nápadnými květy, které vycházejí z listoví. Existují keřovité, upravené nebo nízké keřové odrůdy. Krajinářské růže a nízké keřové růže nevyžadují řez, kromě případů, kdy chcete dát rostlině tvar a vyhnout se neuspořádanému vývoji. Na druhou stranu keřové odrůdy se musí každoročně seřezávat.

Začněte suchými a zlomenými větvemi, starými a dřevnatými a tenčími větvičkami, které se vyvinuly uvnitř keře. Nakonec zasahujte na ostatních větvích 20-30 cm nad zemí. Čistý řez proveďte  asi půl centimetru nad novými výhonky a nikdy ne vodorovně, aby nedošlo ke stagnaci vody. Začněte u pupenu a postupujte  šikmo  dolů, aby déšť stékal od pupenu. Ihned po prořezání  podávejte fungicidní přípravek  s biologickým složením  a organické hnojivo .