Kremšnite je chorvatský dezert vypadající tak trochu jako millefeuille Tato specialita, která se vyskytuje také ve Slovinsku a Bosně, pochází z města Samobor, malého města nedaleko Záhřebu ve středním Chorvatsku.

Ingredience:
1 domácí listové těsto
70 g pšeničné mouky a trochu na pracovní plochu
3 vejce
500 g mléka
5 g domácího vanilkového cukru
130 g moučkového cukru
1 polévková lžíce. lžíce rumu
300 g 35% tuku tekutá smetana, velmi studená
20 g domácí moučkový cukr

Příprava:
Troubu předehřejte na 200°C (čt 6-7). 2 plechy vyložte pečicím papírem a dejte stranou.

Pomocí válečku rozválejte listové těsto na dva 20cm čtverce a poté položte jeden na každý plát. Těstoviny propícháme vidličkou, vložíme do trouby a pečeme 12-18 minut při 200°C. Vyndejte pečivo z trouby a jeden ze čtverců vložte do stejně velkého rámečku na pečivo.

Rozbijte vejce. Bílky si odložte a žloutky dejte do mísy. Přidejte mléko, vanilkový cukr, 100 g moučkového cukru, mouku a rum, poté vařte 8 min/100°C/rychlost 3. Přendejte do nádoby a odstavte. Misku důkladně vyčistěte a osušte.

Vložte šlehací metlu. Do mixovací nádoby vložte bílky a šlehejte 3 min/rychlost 3. 30 sekund před koncem času přidejte zbývajících 30 g moučkového cukru, aby se bílky zahustily. Vyjměte šlehací metlu. Do ještě teplého cukrářského krému opatrně vmícháme ušlehaný sníh z bílků. Krém v rámu přeneste na listové těsto a dejte na 1 hodinu do lednice. Misku vyčistěte a osušte a důkladně prošlehejte.

Vložte šlehací metlu. Do mixovací nádoby vložte smetanu a šlehejte 1-3 min/rychlost 3, přičemž kontrolujte konzistenci smetany.

Vyjměte šlehací metlu. Vychladlý dort rozetřeme šlehačkou a navrch opatrně položíme druhý čtverec těsta. Posypte moučkovým cukrem a chlaďte, dokud nebudete připraveni k podávání.