Abyste se mohli těšit z mnoha poupatů a bohatého a dlouhého kvetení, je třeba o růže řádně pečovat, včetně včasného hnojení.

Růžové zahrady jsou vždy aktuální. Navzdory skutečnosti, že růže jsou vybíravé a mají ostré hroty, které často ubližují uchváceným zahradníkům, mnozí sní o výsadbě takového kvetoucího keře na svém dvoře. Aby se však sny splnily, je třeba růže oplodnit.

Zajímavý! Obyvatelé německého města Hildesheim věří, že v nich roste nejstarší růžový keř. Podle legendy byl vysazen v roce 815. Botanici zase předpokládají, že tento keř je starý více než 400 let.

Fosfor je hlavním prvkem, který stimuluje bohaté kvetení. Ovlivňuje velikost květů a počet pupenů. Přispívá také k utváření nových kořenů. Rostliny můžete hnojit fosforem po celou sezónu. Bylo by ale chybou, kdybyste růže hnojili pouze fosforečnými hnojivy. Pouze draslík stále ovlivňuje tvorbu pupenů. Kromě nich růže vyžadují dusík, který přispívá k rozvoji zdravé vegetativní hmoty. Přidává se na jaře, protože podzimní hnojení dusíkatými hnojivy snižuje odolnost rostlin vůči chladu. Pokud růži přihnojíte příliš velkým množstvím dusíku, její kvetení začne později a rostlina bude náchylnější k chorobám. Hořčík (přechází do popředí při vázání pupenů a ovlivňuje intenzitu barvy okvětních lístků), železo (pro profylaxi chlorózy železa), stejně jako bór a mangan.

JAK APLIKOVAT HNOJIVA?

Existují různé způsoby aplikace hnojiv. Můžete například vytvořit mělký a prstencový příkop kolem keře, asi 15 cm od jeho základny, a snažit se nepoškodit jeho kořeny. Naplňte příkop hnojivem kombinovaným se zeminou a poté jej zakryjte zeminou. Zkušení zahradníci tvrdí, že tento způsob aplikace hnojiva způsobuje, že se během zavlažování nebo deště postupně rozpouští, rostlina postupně získává všechny potřebné látky.

Nota bene! Je důležité si uvědomit, že hnojiva by se neměla přidávat do suché půdy, protože to může způsobit spálení kořenů.

Hnojení na list je pro růže vynikající variantou, protože rostlina rychle získává potřebné sloučeniny, absorbuje je listy a složení půdy zůstává nezměněno. Pomocí této metody můžete aplikovat minerální i organická hnojiva. Příliš pozdě (tj. Po soumraku) se večerní zavlažování a kropení růží nedoporučuje, protože vlhkost se neodpařuje a může vést k rozvoji houbových chorob.

Rostliny lze kropit brzy ráno nebo večer, při západu slunce, protože přípravky vystavené slunci se odpařují a ztrácejí své vlastnosti a rostliny mohou utrpět popáleniny.

Mějte však na paměti, že hnojení na list nemůže zcela nahradit hnojení kořenů.

HNOJENÍ RŮŽÍ ORGANICKÝMI HNOJIVY

Někteří začínající zahradníci dávají přednost použití výhradně komplexních přípravků a úplně zapomínají na organické. Ty mimo jiné zvyšují úrodnost půdy, snižují množství plevelů a také lákají užitečné žížaly.

Žížaly kypří půdu a tím ji obohacují kyslíkem.

Nota bene! Pokud na podzim mulčujete půdu a kolem růžových keřů dáte rašelinu nebo kompost, jejich kořenový systém se bude vyvíjet rychleji.

Hnojení kuřaty se provádí na jaře, v období vývoje rostlin a také v období jejich kvetení. Toto organické hnojivo může snadno spálit kořeny. Proto je důležité nepřekračovat dávkování. Přesně tak, jak říká lidová moudrost: “Méně, ale lépe.” Čerstvé kuře se rozpustí ve vodě v poměru 1:20 a fermentované – v poměru 1:10. Nechte 5 dní louhovat, poté znovu zřeďte vodou v poměru 1:3.

Hnůj se rozpustí ve vodě v poměru 1:10 a nechá se 7 dní vyluhovat, poté se zředí vodou v poměru 1:2. První hnojení by mělo být provedeno s oteplením počasí, protože růže za chladného počasí jen stěží asimilují živiny.

Dobré vědět! Jarní hnojení kurníkem a hnojem je užitečné zejména pro mladé rostliny.

Pokud jste růžový keř zasadili pod sklo, můžete místo hnoje nebo kuřecího masa použít jiné, méně voňavé hnojivo: infuzi plevele. Jemně nasekanou trávu, stonky zeleniny nebo plevel vložte do hluboké nádoby a vyplňte 2/3 jejího objemu. Přidejte 10 lžíce uhličitanu sodného. Přidávejte vodu, dokud nádobu zcela nenaplníte. Počkejte, až proces fermentace skončí, a pravidelně míchejte travní nálev. Poté, co nálev přecedíte, je třeba jej zředit vodou v poměru <>:<> a provést hnojení na list. Pamatujte však: infuze plevelů by neměla být připravována během období vývoje jejich semen.

Aby růže bohatě kvetly, je důležité kombinovat minerální hnojiva s organickými.

HNOJENÍ RŮŽÍ MINERÁLNÍMI HNOJIVY

Pokud mladé rostliny dávají přednost organickým hnojivům na jaře, pak dospělí – dusičnan amonný. Hnojení dusičnanem amonným lze zahájit táním sněhu (20-30 g na metr čtvereční).

Pro zajištění bohatého kvetení růží by bylo nejlepší použít fosforečná a potašová hnojiva v květnu (po 10 g superfosfátu a síranu draselného na 10 litrů vody). Toto hnojení je nutné opakovat v červnu. V červenci přidejte do tohoto roztoku 500 g kurníku a 10 g nitrofosfátu. Ve stejném období můžete také použít dřevěný popel, který normalizuje pH půdy. Růže se hnojí dřevěným popelem ve druhém roce po výsadbě: 100 g dřevěného popela se rozpustí v 10 litrech vody – pro hnojení kořenů, 200 g v 10 litrech vody – pro hnojení listů.

Bohaté kvetení, které lahodí oku a vyvolává obdiv všech, může být pro růžový keř důležitým stresovým faktorem, protože spotřebovává velké množství živin. Pokud chcete, aby vaše růže kvetla stejně bohatě i v následujícím roce, je důležité ji na podzim přihnojit. Dusíkatá hnojiva se v tomto ročním období nepoužívají, protože způsobují zvýšení vegetativní hmoty a rostlina se jednoduše nebude moci připravit na zimování. A draslík je pro rostliny nezbytný pro úspěšné zimování, stejně jako fosfor. Proto můžete na podzim použít směs skládající se z 16 g monofosforečnanu draselného a 15 g superfosfátu, rozpuštěných v 10 litrech vody.

Můžete také připravit roztok ze lžíce superfosfátu, lžíce síranu draselného a 10 litrů vody. Pod jeden keř můžete nalít maximálně 4 litry roztoku.

Vynikající alternativou je hnojení droždím: 10 g sušeného droždí a 2 lžíce cukru se rozpustí v 10 litrech teplé vody. Po 2 hodinách musí být získaný roztok zředěn 50 litry vody a použit k zalévání rostlin.

Vzhledem k tomu, že kvasnicový roztok aktivně odstraňuje draslík z půdy, bylo by nejlepší pohnojit půdu dřevěným popelem ihned po jeho aplikaci.

HNOJENÍ RŮŽÍ KOMPLEXNÍMI HNOJIVY

Nepochybnou výhodou těchto komerčních komplexních hnojiv je jednoduchost aplikace. Obvykle stačí do vody a vody přidat několik uzávěrů roztoku nebo rostliny pokropit. Komplexní hnojiva jsou schopna urychlit vázání pupenů, zvýšit počet a velikost květů a také zintenzivnit jejich barvu.

Nedoporučuje se přidávat komplexní hnojiva do půdy znovu vysazených rostlin, pokud od opětovné výsadby neuplynuly alespoň 2 týdny.

Bez ohledu na zvolená hnojiva mějte na paměti, že všechna musí být používána střídmě. Nadbytek živin může být škodlivý pro rostliny a zhoršit kvalitu půdy. A jejich obnova vyžaduje více času a peněz.

Užijte si zahradničení!