Podzimní lilie rostou v podobě hustých keřů a venkovní designéři je často využívají ve svých projektech. Ale tyto nádherné rostliny mohou pěstovat i začínající zahradníci. Stačí znát pár aspektů a jemností pro jejich optimální péči. Na jaře je třeba k potřebám podzimních lilií přistupovat obzvláště opatrně.

I když vypadají dobře, nově vyrašené výhonky musí být oplodněny, chráněny před chorobami a škůdci a jejich půda je kyprá. Pak budou lilie hýčkat vaše oči svým nádherným vzhledem. Při čtení tohoto článku se dozvíte všechna tajemství péče o podzimní lilie.

TAJEMSTVÍ Č. 1: KDE SE VYSAZUJÍ PODZIMNÍ LILIE?

Množství listů lilií závisí hodně na podmínkách, ve kterých jsou pěstovány. Výběr místa, kde budou v příštích letech “žít”, je proto třeba provést důkladně.

Nejlepší ze všeho je, že tato víceletá rostlina roste na polostinných místech, chráněných před silným průvanem. Ale lilie se žlutými a panašovanými listy vyžadují více slunce než ostatní: sluneční světlo zintenzivňuje jejich barvu. A modré lilie naopak dávají přednost stínu, protože slunce jim pálí listy.

Nota bene! Ve stínu rostou lilie pomaleji, ale jejich keř je vyšší a listy větší.

Lilie preferují vlhkou půdu bohatou na humus s neutrálním nebo slabě kyselým pH, protože v přírodě rostou nejčastěji podél vod a zaplavených luk. Proto musí být místo pro výsadbu lilií připraveno na podzim. Při kopání tohoto pozemku přidejte 3 kbelíky kompostu na 1 metr čtvereční.

Sousedství s jehličnany je pro lilie prospěšné. Jejich jehličí okyseluje půdu a chrání lilie před jejich nejhoršími nepřáteli – slimáky.

Nota bene! Dacă crinul se dezvoltă rău și nu formează rozete noi pe parcursul câtorva ani, replantați-l într-un loc însorit. Din cauza stresului planta va începe să-și dezvolte frunzele. După aceasta trebuie să-l transplantați la locul anterior.

SECRETUL NR. 2: CUM SE IRIGĂ CRINII DE TOAMNĂ?

Când solul este uscat, tufele cresc mai lent și frunzele lor se ofilesc, deoarece umiditatea se evaporă repede de pe suprafața lor mare. De aceea, crinii trebuie udați regulat și doar la baza lor — altfel picăturile de pe frunze vor focaliza lumina solară și plantele pot suferi arsuri.

În timpul irigării solul trebuie îmbibat cu apă până la adâncimea de minim 10 cm. Dar crinii nu iubesc nici stagnarea apei. După udare solul trebuie afânat, ca să nu i se usuce suprafața, împiedicând pătrunderea aerului spre rădăcini. Mulcirea permite menținerea umidității.

SECRETUL NR. 3: CUM SE ÎNGRIJESC CRINII DE TOAMNĂ PRIMĂVARA?

După iernat lăstarii crinilor răsar destul de greu. Ca să nu-i lezați în timpul săpatului sau altor lucrări din grădină, plantați primule printre ei. Ele răsar mai devreme și vor indica locurile, în care au fost plantați crinii.

Dacă nu ați tuns crinii toamna, atunci îndepărtați frunzele lor bătrâne primăvara. Floricultorii experimentați recomandă înlăturarea frunzelor uscate mai devreme. Astfel lăstarii tineri încep să crească mai repede și nu se deformează.

După curățenie solul din jurul plantelor trebuie mulcit cu ramuri sau ace de conifere, care nu vor permite limacșilor să ajungă la frunzele tinere, ca să le „savureze”.

Crinii tunși toamna încep să crească mai repede. Solul din jurul lor trebuie săpat și afânat, iar porțiunile descoperite ale crinilor trebuie acoperite cu mulci. Ulterior, când tufele vor începe să crească, săpatul nu va mai fi necesar.

SECRETUL NR. 4: CU CE SE FERTILIZEAZĂ CRINII DE TOAMNĂ PRIMĂVARA?

Crinii plantați în sol fertil nu necesită îngrășăminte în primii câțiva ani. Ei au parte de suficienți nutrienți din solul și compostul, cu care sunt acoperiți toamna, când sunt pregătiți pentru iernat.

Iar tufele adulte au nevoie de îngrășăminte azotate, ca să poată dezvolta multe frunze verzi primăvara. Crinii iubesc îngrășămintele organice. Fertilizați-i cu infuzie diluată de bălegar (după proporția de 1:10) de 2 ori pe sezon: în mai și la sfârșitul lunii iunie.

Dusičnan amonný, síran draselný a superfosfát jsou oblíbená minerální hnojiva lilií, ale nejlepší by bylo použít komplexní přípravek pro dekorativní rostliny, který obsahuje dusík, fosfor a draslík ve stejném množství.

Granule hnojiva by měly být přidány do volné půdy na základně keře, poté se nalije velké množství vody. Takové hnojení by mělo být prováděno 2-3krát za sezónu (poslední – nejpozději v první polovině srpna).

Důležitý! U lilií, stejně jako u většiny rostlin, platí zásada: “Lepší hnojit méně než nadměrně.” Nepřekračujte proto dávky a dodržujte plán hnojení.

TAJEMSTVÍ Č. 5: DĚLENÍ KEŘE

Postupem času se dospělé rostliny šíří a ztrácejí svůj atraktivní vzhled. Rozdělení keřů umožňuje rostlinám nejen množení, ale také je omlazuje. Aby tento postup neovlivnil lilie, bylo by nejlepší jej provést v květnu, kdy se v půdě objeví namodralé pupeny.

Vykopejte keř a rozdělte jeho kořeny na samostatné hromádky, které je pak třeba zasadit na nová místa. Aby se nové rostliny lépe přizpůsobily, nezapomeňte je pravidelně zavlažovat. Když je keř na jaře rozdělen, existuje riziko jeho zničení kvůli nočním mrazům. Sledujte proto předpověď počasí nebo odložte množení lilie až na konec léta.

TAJEMSTVÍ Č. 6: MULČOVÁNÍ

Mulčování je zemědělská technika, která umožňuje udržovat vlhkost v půdě a současně hnojit lilie. Na jaře musí být mulč, který chránil rostliny během chladného období, nahrazen novým. To ochrání lilie před houbovými chorobami, jejichž patogeny se mohou ve vlhkém prostředí množit. Jako mulč pro lilie lze použít rašelinu, dřevěné piliny, kompost, čerstvou trávu nebo jehličnany. Ten okyseluje půdu a chrání lilie před slimáky.

Tyto jednoduché práce, prováděné včas a kvalitativně, skrývají tajemství nádherného tvaru, zdraví a krásy podzimních lilií, které milují zahradníci a venkovní designéři. Vzhledem k jejich rozmanitosti si můžete vybrat odrůdu nebo odrůdy, které se nejlépe hodí pro vytváření jedinečných kompozic na zahradě nebo na dvoře.

Užijte si zahradničení!