Rajčata lze přihnojit suchým droždím. K přípravě hnojiva potřebujete 10 g sušeného droždí, 2 lžíce cukru a 10 litrů teplé vody. Smíchejte ingredience a získaný roztok nechte 3 hodiny kvasit na slunci. Poté ji zřeďte odstátou vodou v poměru 1:5 a zalijte s ní rajčata.

Hnojivo z droždí a cukru pro rajčata může být ještě užitečnější, pokud se do něj přidá kyselina askorbová (pouze 2 g v roztoku připraveném ze stejných ingrediencí). Doporučuje se také přidat hrst zeminy. Tato směs by měla být ponechána fermentovat po dobu 24 hodin a čas od času promíchána. Poměr ředění je stejný jako u první varianty.

Vodu můžete nahradit mlékem a sušené droždí čerstvým droždím a připravit užitečné hnojivo pro rajčata a okurky: potřebujete 1 kg čerstvého droždí na 5 litrů mléka. Roztok se nechá fermentovat po dobu 2-3 hodin. Poté se musí zředit stojatou vodou v poměru 1:10 a použít k zavlažování plodin.

JAK PŘIPRAVIT HNOJIVO PRO RAJČATA Z DROŽDÍ A BYLINEK?

Potřebujete sud o objemu 200 litrů. Přidejte k tomu 5 kbelíků kopřiv, 2 kg čerstvého droždí a kbelík hnoje. Můžete přidat 3 litry syrovátky. Smíchejte všechny tyto přísady a poté je zalijte vodou, abyste naplnili sud.

Získaný roztok nechte kvasit po dobu 2 týdnů na slunném místě (proces kvašení tak bude rychlejší). Během období vázání plodů se doporučuje nalít 1 litr tohoto hnojiva pod každý keř rajčat.

RECEPT NA CHMELOVÉ HNOJIVO

K hnojení rajčat můžete použít recept, ve kterém se používá chmel. Sklenice chmelových květenství se přidá do vroucí vody a vaří se po dobu 60 minut. Odvar necháme vychladnout, poté do něj přidáme 4 lžíce mouky a 2 lžíce cukru. Získanou kompozici nechte kvasit 2 dny na teplém místě. Poté ji naplňte 2 strouhanými bramborami a počkejte dalších 24 hodin. Maia na hnojení rajčat je připravena!

Chcete-li jej aplikovat, musíte jej zředit vodou v poměru 1:10. Výsledným roztokem zalévejte rajčatový pozemek.

Pokud chmel nemáte, můžete ho nahradit pšenicí. Pšeničná zrna musí být namočena ve vodě, aby vyklíčila. Poté je třeba je nastrouhat, smíchat s moukou a cukrem (stejný poměr uvedený výše) a vařit 20 minut na mírném ohni. Odvar necháme 24 hodin vychladnout a kvasit.

HNOJIVO PRO RAJČATA Z KVASNIC A KUŘAT

K přípravě tohoto hnojiva potřebujete:

-8-10 g sušeného droždí;

-500 ml kuřete namočeného ve vodě;

-5 lžic cukru;

-500 ml sklenice dřevěného popela;

-10 litrů vody.

Už víte, jak připravit kvasnicový roztok. Poté, co bude několik hodin kvasit, zřeďte ho vodou (1 litr roztoku na 10 litrů vody) a zalijte jím rajčata. Vzhledem k tomu, že toto hnojivo obsahuje kuře, je zakázáno jej aplikovat na základnu rostliny (nad kořeny): musíte ho přidat do příkopu vykopaného kolem něj.

KTERÉ DALŠÍ ROSTLINY LZE HNOJIT KVASINKAMI?

Poté, co se naučíte recept na kvasnicové hnojivo pro rajčata a vyberete variantu, která se vám líbí více, budete ji chtít použít za jiných okolností. Rajčata totiž nejlépe reagují na toto hnojivo, ale je racionální jej aplikovat jak na papriky, tak na okurky. Férové a ekologické řešení!

Nemusíte se však omezovat pouze na tyto kultury! Všechny rostliny na zahradě, stejně jako ty na parapetu, budou rády, že takové živiny dostanou. Můžete použít kterýkoli z výše popsaných receptů.

Užijte si zahradničení!