Pravidelné hnojení je nepostradatelnou součástí pěstování rostlin na zahradě. Existuje obrovské množství organických hnojiv, která si každý může připravit sám, z toho, co se nachází na zahradě. Například nyní vám chceme říci, jak připravit hnojivo z trávy. Tento zelený nálev je nezbytný pro optimální růst a plodnost zeleninových plodin. Výhody, které nabízí, jsou podobné jako u hnoje.

Potřebujete pouze tři ingredience: vodu, plevel z vaší zahrady a hrst dusíkatého hnojiva pro zlepšení fermentace. 200litrový sud zeleného nálevu může poskytnout výživu standardnímu pozemku po celé léto.

JAK PŘIPRAVIT HNOJIVO Z TRÁVY?

Zelené hnojivo z trávy se používá pro tekuté hnojení rostlin. Nálev získaný fermentací různých druhů plevelů ve vodě potěší zahradníky díky své jednoduchosti, bezpečnosti, optimální asimilaci a rychlému působení.

Kromě krmení rostlin má zelené hnojivo několik dalších rolí: díky své vůni odhání škůdce, láká žížaly a vytváří kyselé prostředí, které je škodlivé pro patogenní houby. Jeho vlastnosti závisí na rostlinách, které se používají k jeho přípravě.

Chcete-li získat hnojivo s vysokým obsahem dusíku, doporučuje se použít kopřivy, jetel, karobu, lobodu, bobule (hrách, fazole, vlčí bob). Zelený nálev z kopřiv je vhodný téměř pro všechny zeleninové plodiny. Nedoporučuje se jím hnojit pouze bobule, cibuli a česnek.

Pro plodiny vyžadující draslík (rajčata, okurky, fazole) se používá kostivalové hnojivo. Tato rostlina obsahuje více draslíku než hnůj a téměř stejné množství fosforu.

Chcete-li získat nálev bohatý na fosfor a draslík, můžete také použít plevele s dlouhými otočnými kořeny: pampeliška, sulfin, šťovík koňský. Nedoporučuje se používat listy a větve stromů, zejména javoru, břízy a kaštanu.

JAK PŘIPRAVIT HNOJIVO Z PLEVELŮ

1. Naplňte polovinu květináče vybranými rostlinami: velké plevele by měly být nakrájeny na kousky dlouhé 10-15 cm. Nejlepší by bylo použít plastovou nádobu, protože kov vstupuje do oxidačních reakcí a v nálevu se mohou tvořit sloučeniny škodlivé pro rostliny.

2. Přidejte do mísy teplou vodu (ohřátou na slunci), ale neplňte ji úplně: ujistěte se, že roztok kvasí. Chcete-li tento proces urychlit, přidejte lopatu hnoje.

3.So, že plevel nevystoupá na hladinu vody, posypte je závažím: například cihlou. Zakryjte je neúplně víkem.

4. Pravidelně stirlingujte a nechte plevele vyluhovat v průběhu 1,5-2 týdnů, dokud fermentační procesy neskončí. Během jejich kvašení je cítit nepříjemný zápach.

5. Asi po 1,5 týdnu pěna zmizí, všechny listy zkapalní a roztok získá nahnědlý odstín. To jsou příznaky, které ukazují, že zelené hnojivo je připraveno.

JAK HNOJIT ROSTLINY?

Toto kapalné hnojivo obsahuje převážně dusík. Tento prvek je nezbytný v prvním období růstu plodin, kdy se vyvíjejí jejich vegetativní části (stonek, listy, výhonky). Proto by bylo nejlepší provádět takové hnojení na začátku léta.

Před použitím musí být roztok důkladně promíchán a přecezen. Poté ji zřeďte stojatou vodou v poměru 1:10.

Rostliny zalévejte zředěným roztokem, jako byste je zavlažovali obvyklým způsobem. Například stačí přidat 500 ml hnojiva do sazenice okurky se 2-3 listy, 1,5-2 litry – do dospělého jahodového keře, kbelíku – na strom. Hnojení se provádí jednou za 2-3 týdny.

Zkušenosti emeritních zahradníků dokazují, že díky tomuto dostupnému a zcela bezplatnému tekutému hnojivu může i ta nejmenší zahrada, jejíž půda má nízkou úrodnost, dobře plodit a potěšit své majitele vynikající úrodou.

Všichni zahrádkáři chtějí, aby letošní úroda byla lepší než v předchozích letech. Pokud spadáte do této kategorie, použijte k hnojení plodin hnojivo na trávu. Výsledek vás příjemně překvapí!

Užijte si zahradničení!