Jedná se o jednu z nejjednodušších, nejrychlejších a nejdekorativnějších metod pěstování zelené cibule na parapetu!

Vysoká a originální kompozice, která jako by se skládala z tajemných exotických rostlin, přitahuje pozornost každého. Stačí se na ni podívat velmi pozorně a všimnete si, že tato rostlina je ve skutečnosti obyčejná zelená cibule, pěstovaná poměrně neobvyklou metodou.

PŮVODNÍ ZPŮSOB PĚSTOVÁNÍ ZELENÉ CIBULE

Cibule pěstovaná pro ocas roste rychle a nevyznačuje se tím, že by byla náročná na teplotu a další podmínky pěstování. Na parapetech a balkonech se pěstuje už poměrně dlouho. Jediným problémem pěstování zelené cibule v interiéru je nedostatečný prostor pro umístění přepravek nebo květináčů. Ale byla vynalezena poměrně moudrá metoda pěstování zelené cibule na parapetu. Jedná se o jakousi vertikální zahradu, uspořádanou do obyčejné plastové láhve, ve které se prodává pitná voda.

Tato metoda je založena na přírodním jevu, zvaném heliotropismus nebo fototropismus, který je definován tendencí všech rostlin růst vzhůru ve směru slunečního světla a paprsků. Cibulové ocasy, umístěné bočně, se tedy stejně pokusí vzlétnout, zaujmout svislé polohy. Stejný princip se používá při uspořádání vertikálních zahrad ve formě sloupů, na kterých se vysazuje různá zelenina, jahody a dekorativní květiny. Výsledkem jsou velmi krásné a užitečné kompozice, které zabírají velmi málo místa, ale poskytují kolosální výhody. V případě vytvoření miniaturní zahrady z plastové láhve je konstrukce velmi podobná, ale používá se monokultura – zelená cibule. Když všechny zelené ocasy vyrostou, objeví se na parapetu tajemná a legrační konstrukce – jako by to byla postmoderní socha, jako by to byla exotická rostlina, jako by to byl mimozemšťan z hlubokého vesmíru. Ve skutečnosti se však jedná o jednoduchou a užitečnou konstrukci, která je navržena tak, aby poskytovala zelenou cibuli celé rodině po celý rok. Co byste tedy měli udělat, abyste pěstovali zelenou cibuli v plastových lahvích?

VYTVOŘIT PŘÍPAD

Chcete-li vytvořit originální zahradu ve tvaru sloupu, potřebujete:

-plastová láhev;

-stabilní hrnec;

-substrát pro sazenice;

-materiál pro drenážní vrstvu (štěrk, vermikulit, keramzit atd.);

-pažitka nebo naklíčená cibule.

Plastová láhev může mít objem 1, 1,5 nebo 2 litry – vše záleží na vašich preferencích, množství materiálu dostupného pro výsadbu a šířce parapetu. Čím více místa máte, tím větší může být láhev a tím chutnější zelenou cibuli získáte.

Plastovou láhev a květináč je třeba velmi dobře umýt a vysušit. Pokud v láhvi zůstanou zbytky sladkého nápoje, “rozkvetou” a plíseň se rozšíří na substrát a zničí veškerý vysazený materiál. Odstraňte čistý uzávěr láhve (již jej nebudete potřebovat) a odřízněte část jejího dna tak, aby zaoblená přechodová oblast mezi jejími stěnami a dnem zůstala neporušená. V zásadě musíte odstranit střední část dna láhve. Výsledným otvorem přidáte substrát do skla.

Apoi realizați orificii corespunzătoare diametrului cepelor în pereții sticlei — „în tablă de șah”. Ele trebuie să fie puțin mai mari decât diametrul cepelor alese. Puteți să le decupați cu un cuțit ascuțit sau cu ajutorul unui inel metalic de dimensiunea potrivită, punând un obiect tare în interiorul sticlei (pentru stabilitate). Puteți să fiți ingenioși și să accelerați semnificativ procesul: să decupați orificiile cu un inel metalic încins, cu diametrul potrivit. Drept rezultat, trebuie să obțineți o sticlă acoperită cu o rețea de orificii egale. Nu fiți lacomi și nu faceți orificiile prea dese, adică situate prea aproape unele de altele, deoarece astfel sticla va deveni moale și instabilă. Nu veți mai putea face nimic cu ea. Tot sensul acestei construcții constă în menținerea rezistenței sticlei și crearea rețelei de ochiuri pentru cultivarea cepei.

Întoarceți carcasa obținută cu gura în jos și instalați-o în ghiveci. Având în vedere faptul că va fi destul de grea și va avea poziție verticală, respectiva construcție trebuie să fie foarte rezistentă și stabilă, ca să nu se răstoarne. De aceea, centrul de greutate trebuie să fie situat jos. În mod ideal, ar trebui să folosiți un ghiveci greu din argilă și câteva pietre pentru fixarea sticlei.

Astfel, „proptiți” gura sticlei cu pietre în interiorul ghiveciului și acoperiți-o cu stratul de drenaj. El este necesar pentru absorbția excesului de apă. Adăugați materialul ales pentru stratul de drenaj în sticlă — până veți ajunge aproape de marginea superioară a ghiveciului. Apoi adăugați substratul pregătit în ghiveci: bătătoriți-l bine, udați-l și lăsați-l să se așeze. Astfel construcția finală va fi maxim de stabilă. Dacă este necesar, mai adăugați substrat. În timpul procedurilor respective trebuie să aveți grijă ca sticla să-și mențină poziția verticală, deoarece ulterior va fi mult mai dificil să o corectați.

Când veți termina instalarea sticlei în ghiveci, trebuie să umpleți sticla cu substrat, având grijă nici să nu-l compactați prea tare, nici să-l lăsați prea afânat. Cel mai simplu este să umpleți sticla cu substrat umezit puțin — puteți să-l stropiți cu apă, folosind un recipient dotat cu pulverizator. Substratul ideal este cel pentru cultivarea răsadurilor, deoarece el este suficient de afânat, reține bine apa și este bogat în substanțe nutritive. Pentru ca substratul să fie mai poros, puteți să adăugați biluțe de perlită sau polistiren expandat în el. Acestea sunt inerte, nu absorb apa, nu elimină compuși dăunători și nu putrezesc. Scopul lor principal constă în creșterea permeabilității substratului și prevenirea compactării lui.

După ce veți termina lucrările de „construcție”, mai rămâne să plantați ceapa în sticlă.

PLANTAREA BULBILOR DE CEAPĂ ÎN STICLA PREGĂTITĂ

Aceasta este cea mai simplă și plăcută etapă din crearea grădinii verticale pentru cultivarea cepei verzi. Arpagicul sau bulbii de ceapă pot fi plantați ca atare sau prelucrați în prealabil pentru grăbirea încolțirii lăstarilor verzi, adică să încălziți cepșoarele și să le tratați cu biostimulatori de origine naturală.

Puteți să încălziți bulbii fără înmuiere, pur și simplu punându-i lângă calorifer pentru 3 zile. În acest caz este destul de greu de controlat intensitatea și uniformitatea încălzirii lor. Pe lângă aceasta, trebuie să întoarceți cu regularitate bulbii de pe o parte pe alta, ca să se încălzească pe toate părțile.

Zpracování horkou vodou trvá mnohem méně, asi 30 minut. Tento časový interval je dostatečný k aktivaci růstových pupenů a stimulaci jejich vývoje. Teplota vody by měla být udržována kolem 50 °C (ne vyšší). Do vody můžete přidat trochu manganistanu draselného, abyste ji dekontaminovali.

Chcete-li dále stimulovat růst cibulovin a posílit jejich imunitu, můžete je navíc zpracovat biostimulanty. Nejdostupnější z nich je šťáva z aloe vera.

Připravené a vysušené cibulky začněte vysazovat otvory ve sklenici, počínaje jejím dnem, tak, aby 1/3 jejich výšky byla pokryta substrátem. Během růstu uvolní velmi dlouhé kořeny, které proniknou hluboko do substrátu a zcela jej obklopí. V prvním období, pokud jsou poměrně krátké, mohou kořeny cibulky trochu “vytlačit” z jejich “hnízd”. To lze napravit jemným zatlačením. Jednejte opatrně, protože mladé kořeny jsou křehké a lze je snadno zlomit.

Po zasazení cibulí do všech otvorů ve stěnách láhve zasaďte do otvoru nahoře velkou a krásnou cibuli: ozdobí celou kompozici nadýchaným svazkem zelených ocasů. Nebuďte skeptičtí vzhledem k tomu, že žárovky jsou umístěny prakticky vodorovně. Právě tento aspekt dodá sklu originální vzhled. Když cibule roste, zelené ocasy se ohnou a rozšíří nahoru. Veškeré sklo bude pokryto “lesem” zelených výhonků a vertikální zahrada bude vypadat velmi slavnostně. Nezapomeňte ji umístit na světlé místo, pravidelně ji zalévat a samozřejmě sbírat lahodnou a užitečnou sklizeň zelené cibule.

VÝHODY PĚSTOVÁNÍ ZELENÉ CIBULE VE SKLE

Poté, co jste se naučili všechny jemnosti pěstování zelené cibule v láhvi, pravděpodobně jste si položili otázku: ale proč to dělat, když můžete cibuli jednoduše zasadit do květináčů? Samozřejmě, abyste vytvořili takovou dekorativní vertikální zahradu zelené cibule, musíte vynaložit velké úsilí, ale ve srovnání s běžně pěstovanými má řadu výhod:

1. Láhev umožňuje výsadbu více cibulí ve srovnání se standardními květináči a zabírá méně místa.

2. Péče o takovou zahradu je mnohem jednodušší.

3. Vertikálně vysazená cibule přijímá více světla než běžně vysazená cibule. Takovou konstrukci můžete jedním pohybem otočit směrem ke světlu.

4.It je mnohem jednodušší a pohodlnější sbírat zelenou cibuli z vertikální zahrady.

5. Rostliny ve vertikálních zahradách jsou méně ovlivněny chorobami, protože jsou lépe větrané.

6. Výsadba a péče o takovou originální zahradu potěší děti. Naučí se tak pečovat o rostliny a pravidelně konzumovat zelenou cibuli.

7. Vertikální zahrada je vynikající ozdobou parapetu a balkonu. Může se také stát předmětem experimentu ve školce nebo škole.

Do plastových lahví můžete zasadit nejen cibulky, ale také semena aromatických bylin, jako je kopr a petržel. Můžete tak získat kompaktní a krásnou zahradu s nejrůznějšími aromatickými a lahodnými bylinkami a ozdobit její vrchol keřem feferonky, celeru nebo bazalky. Budete mít krásnou kuchyni, neustále zásobenou bylinkami pro pokrmy, které vaříte. I když venku sněží nebo prší, léto bude na vašem parapetu vždy přítomno!

Užijte si zahradničení!