Všichni chceme získat bohatou sklizeň okurek, ale žluté neštěstí, tedy žloutnutí listů, ovlivňuje keře rychlostí světla, pokud nejsou přijata včasná a správná opatření k boji proti němu. Pokud se problém nebere vážně nebo je okamžik překročen, může být sklizeň okurek zcela ztracena. Proto keře pravidelně zkoumejte a podle toho s nimi zacházejte, pokud si všimnete příznaků jejich onemocnění!

Okurka je v zásadě považována za nenáročnou kulturu. Pokud však existují určité nedostatky živin, rostlina začne trpět. Například nedostatek hořčíku způsobuje, že se na listech keřů objevují žluté skvrny: zpočátku jsou postiženy ty spodní, a v případě přetrvávání příslušného nedostatku minerálů to má za následek poškození všech listů. Měli byste vědět, že hořčík není asimilován plodinami, pokud rostou na kyselých nebo písčitých půdách (jsou bohaté na draslík, což způsobuje nemožnost vstřebávání hořčíku). Také přebytek dusíku v půdě dává stejný výsledek.

Kromě nedostatku hořčíku mohou být žluté skvrny na listech okurky způsobeny mozaikou okurky (virové onemocnění) nebo invazí škodlivého hmyzu, jako jsou roztoči.

Chcete-li tedy zjistit příčinu žloutnutí listů, přihnojte okurky hnojivem bohatým na hořčík (například “Microcat Magnesium”) a sledujte výsledek. Pokud se žluté skvrny nadále vyvíjejí, pak příčinou jejich onemocnění není nedostatek minerálů, ale virový nebo parazitární.

Ca să combateți virusul mozaicului, puteți să folosiți un preparat ecologic, cum ar fi cele cu conținut mare de Bacillus subtilis, Trichoderma harzianum etc. — de exemplu, Defence 3, Serenade ASO etc. Iar insectele dăunătoare pot fi combătute cu ajutorul unui preparat natural, ce conține aversectină C (Actoverm).

Užijte si zahradničení!