Prakticky všichni zahrádkáři si nedokážou představit svůj dvůr a zahradu bez svých oblíbených růží. Tyto květiny ztělesňují ušlechtilost, rafinovanost a půvab. Proto je mnoho lidí miluje. Dokonce i lidé, kteří nejsou uchváceni zahradničením, zdobí své dvory krásnými růžemi. Dnes vám chceme navrhnout zajímavý způsob pěstování řízků růží – bez velkých nákladů, za pouhých 5 dní.

PŘÍPRAVA ŘÍZKŮ

Mnoho lidí ví, jak se růže množí pomocí řízků. Nejprve musíte dodržovat obecná pravidla, to znamená sklízet řízky z absolutně jakéhokoli stonku: můžete dokonce použít čerstvě řezané růže, které jste dostali jako dárek. Jediná podmínka: na stonku musí být přítomny alespoň 2-3 růstové pupeny. Řez musí být proveden tak, aby od spodního pupenu zůstala vzdálenost nejméně 2 cm. Řez musí být proveden velmi ostrým nástrojem a dekontaminován pod úhlem 45°.

To jsou principy metody, které umožňují získat 3-4 řízky růží za 5 dní. Poté vezměte nádobu, nalijte do ní vodu a ponořte do ní řízky, položte je hroty dolů. Nechte je ve vodě po dobu 2 dnů.

SETBA

Po namočení můžete přejít do další fáze, která spočívá ve výsadbě řízků. Půdu můžete smíchat s jakýmikoli přísadami (například pískem). Nejdůležitější je, aby hroty řízků směřovaly dolů a půda byla dobře navlhčená.

Pokud řízky vysazujete do uzavřeného prostoru, mějte na paměti, že potřebují hodně přímého slunečního světla.

Za několik dní po výsadbě si budete moci všimnout intenzivního vývoje pupenů. Tato značka naznačuje, že řízky lze přesadit do zahrady. Připravte výsadbové jámy, zalijte je roztokem manganistanu draselného a zasaďte do nich řízky.

Nejlepší by bylo kombinovat půdu v jámách s pískem. Růže tak budou mít dostatek živin. Řízky růží zakryjte skleněnými nádobami, pod kterými je třeba je držet 3-4 týdny.

Užijte si zahradničení!