Dnes probereme všechny důležité aspekty, které umožňují získat velkou sklizeň sladké papriky!

ZAČNĚME SAZENICEMI!

Nejprve se musíte rozhodnout, co chcete získat: ranou sklizeň nebo velkou sklizeň. Bohužel se nám je nikdy nepodařilo získat současně, pokud bychom měli hovořit o sklizni sklizené z jediného keře.

Pokud chcete získat časnou sklizeň, zasejte semena pro sazenice brzy (v únoru): pokud sazenice kvetou před výsadbou na zahradě, získáte požadovanou časnou sklizeň – 3-5 velkých paprik z jednoho keře.

A pokud chcete získat velkou sklizeň, neměli byste nechat sazenice v květináčích kvést, ale až po výsadbě na zahradě. Proč? Protože v době kvetení rostlina přechází z vegetativní fáze vývoje (tvorba vegetativních orgánů: listy, stonky, kořeny) do generativní fáze (plodení): vzdává se tedy vývoje kořenů a dětí a důsledky spočívají v možnosti vázání a krmení malého počtu plodů. Kořeny jsou základem pepře a děti jsou základem velké sklizně, protože právě na nich se tvoří většina plodů.

Kdy by se tedy měla semena pepře vysévat? Záleží na jejich rozmanitosti: rané – dřívější, pozdní – později. Nejdůležitější je vypočítat dobu výsadby tak, abyste nedovolili sazenicím kvést v květináčích a podařilo se vám je zasadit do již zahřáté půdy, protože papriky nevydrží nízké teploty – jejich kořeny nedokážou asimilovat živiny ze studené půdy. Optimální doba výsadby by měla být vypočítána v závislosti na regionu, ve kterém žijete, a jeho klimatu.

MĚLA BY BÝT Z KEŘE ODSTRANĚNA HLAVNÍ KVĚTENSTVÍ?

Nacházejí se na úrovni horního uzlu. Záleží na situaci: pokud sazenice kvete v květináčích, bylo by nejlepší odtrhnout první květy. Také, pokud se květy nadále vyvíjejí uvnitř uzlu, mezi silnými stonky, měli byste je odstranit, protože papriky vyvinuté na této úrovni mohou odtrhnout keř.

RUPEREA FRUNZELOR INFERIOARE ȘI A COPILILOR INFERIORI

Nu are rost să le rupeți, deoarece această manevră nu va determina creșterea recoltei. Dacă planta consideră că nu are nevoie de anumite părți vegetative, acestea se vor îngălbeni și vor cădea singure. Iar restul sunt importante pentru fotosinteză.

CULEGEREA FRUCTELOR

Nejprve musíte v polovině konce června sbírat spodní papriky z keřů, i když nejsou zralé, stimulovat keř k vázání nových plodů a krmení horních.

Důležité je také sbírat plody při dozrávání. Rostliny tak budou mít dostatek zdrojů pro vývoj stále zelených plodů.

PROČ PAPRIKY PORUŠUJÍ KVĚTY A VAJEČNÍKY?

Nepříznivé podmínky: prudké ochlazení vzduchu a půdy, absence dostatečného zavlažování během horkého období, nedostatek živin v půdě.

LZE DVA PEPŘOVÉ KEŘE VYSADIT DO STEJNÉ JÁMY?

Jsou situace, ve kterých nejen může, ale dokonce musí! Pokud jste v únoru zaseli semena pepře a získali již kvetoucí sazenice s malými kořeny, můžete do stejné jámy zasadit 3-4 keře, protože z každého z nich stejně získáte 3-4 plody.

HNOJENÍ PAPRIK

Pokud je to možné, nehnojíme pepřové keře, ale půdu pomocí aktivního mulče. A o dalších hnojivech budeme diskutovat v dalších článcích!

Užijte si zahradničení!