Podzimní výsev šťovíku se doporučuje na písčitých půdách v oblastech s mírným podnebím. A v teplých oblastech lze tuto rostlinu vysévat jak na jaře, tak v létě.

Pěstování šťovíku na stejném místě po dobu delší než 4 roky vede ke snížení vývoje vegetativní hmoty a snížení jejích užitečných vlastností. Proto si jednou za 2-3 roky musíte vybrat nové místo pro pěstování šťovíku.

JAK SI VYBRAT SEMENA ŠŤOVÍKU?

Chcete-li získat semena z vlastních rostlin, koncem jara odřízněte všechny listy z keřů a ponechte pouze květinové stonky. Asi za 1,5-2 týdny po vytvoření semen získají hnědý odstín. V tuto chvíli je nakrájejte a osušte na chladném místě.

Nota bene! K setí by bylo nejlepší použít semena šťovíku, která byla sklizena před 2 lety.

JAK PROBÍHÁ PODZIMNÍ VÝSEV ŠŤOVÍKU?

Je složité určit nejvhodnější období pro výsev šťovíku. Lze ji vysévat buď brzy na jaře, kdy se půda prohřeje až na 3 °C, nebo v létě či na podzim. Jarní výsev je atraktivní v tom, že sklizeň lze sklízet ve stejné sezóně, ale rychlost vzcházení takových semen je také vysoká.

V případě letního výsevu (v červnu až červenci) je třeba dodržovat vlhkostní režim: výhonky raší tvrdě, a pokud půda příliš vyschne, nemusíte je vůbec vidět. V tomto případě bude sklizeň sklizena v následujícím roce.

Mnoho zahradníků dává přednost výsevu šťovíku na konci podzimu (v listopadu). V tomto případě se semenům nesmí podařit klíčit, dokud nepřijdou trvalé mrazy. Za nevýhodu podzimního výsevu se považuje nerovnoměrné klíčení semen, což způsobuje snížení sklizně šťovíku. Proto byste při setí neměli šetřit na sadebním materiálu.

Nota bene! Chcete-li získat dostatečnou sklizeň, zvyšte počet použitých semen o 30-50%.

ALEGEREA LOCULUI DE PLANTARE A MĂCRIȘULUI ȘI PREGĂTIREA SOLULUI

Măcrișul preferă solurile fertile (sol argilos, turbă cu drenaj bun) din locurile ușor umbrite. În timpul primăverii solul nu trebuie să fie prea umed: poziția optimă a apelor subterane trebuie să fie la minim 1 metru de la suprafața solului.

Înainte de semănare eliberați parcela de rizomii de pir târâtor. Solul trebuie să fie ușor acid și să fie bogat în compuși organici. De aceea, trebuie să adăugați câte 5-10 kg de humus, 15 g de clorură de potasiu, 15 g de azotat de amoniu și 30 g de superfosfat pe fiecare metru pătrat.

Săpați parcela și realizați șanțuri puțin mai adânci decât cele pregătite pentru semănarea primăvăratică — aproximativ 2-3 cm.

Nota bene! Distanța dintre rânduri trebuie să fie de aproximativ 20 cm.

Acoperiți parcelele pregătite cu peliculă groasă, pentru ca ploile de toamnă să nu strice șanțurile. Apoi pregătiți 2-3 găleți de sol uscat sau nisip și păstrați-l în hambar sau alt loc uscat până la semănarea măcrișului.

SEMĂNAREA SEMINȚELOR DE MĂCRIȘ

Výsev semen se provádí v listopadu nebo začátkem prosince, kdy začínají stabilní mrazy. Chlad je nutný, aby semena nevyklíčila a výhonky neuhynuly mrazy.

Setřeste sníh z filmu (pokud již padl), odkryjte předem připravený pozemek a posypte suchou půdou v zákopech – vrstva 1 cm. Vzdálenost mezi dospělými rostlinami by měla být asi 5 cm (ve stejné řadě). S ohledem na jev nerovnoměrného klíčení semen je však vysévejte častěji. Na jaře lze šťovík ředit.

Semena posypte zeminou nebo suchým pískem. Poté pozemek zakryjte suchým listím a sněhem.

Za těchto pohodlných podmínek semena šťovíku dobře zimují a na jaře vyklíčí.

Užijte si zahradničení!