Pěstování hub není tak složitý úkol, jak se na první pohled zdá. Existuje metoda, která umožňuje pěstovat mnoho hub Pleurotus bez použití mycelia! K tomu, aby houby přinesly ovoce, je potřeba několik hub (jejich nohy), dřevěné piliny, tlustý igelitový sáček a určitá doba.

Prvním krokem je vytvoření jakýchsi skleníků pro houby. Může být vyroben ze silné fólie: přilepte její okraje tak, abyste získali tašku. Můžete ale použít i obyčejné pytle na odpadky – na barvě nezáleží, důležitý je pouze jejich objem.

Odřízněte nohy houbám Pleurotus, které jste našli v lese nebo jste je jednoduše koupili – s jejich pomocí houby rozmnožíme.

Kromě igelitového sáčku a hub potřebujete také živný substrát – mohou to být obyčejné dřevěné piliny, slupky slunečnicových semen nebo seno. Seno dává méně plodů než ostatní varianty. Nejprve musíte živný substrát opařit horkou vodou a nechat z něj tekutinu odtéct do následujícího stavu: když vezmete do ruky seno, piliny nebo skořápky semen a zmáčknete je, voda neteče, ale ruka zůstane mokrá – to je ideální stav pro množení plísní. Naplňte plastový sáček vlhkým substrátem a chaoticky do něj rozprostřete kousky houbových nohou.

Umpleți complet sacul, lăsând doar puțin loc, pentru a-i lega sau lipi capetele.

Realizați o secțiune cu cuțitul în partea inferioară a sacului. Pe lângă aceasta, faceți încă 3-4 tăieturi pe pereții sacului — ciupercile vor crește și vor forma ciorchini frumoase prin ele. Nu realizați mai multe secțiuni. Puneți sacul într-un loc cald, dar temperatura mediului nu trebuie să depășească 30°C‌, pentru ca ciupercile să nu moară. Puteți să stropiți periodic sacul cu apă, folosind pulverizatorul, ca să mențineți umiditatea mediului. Lăsați construcția obținută în starea respectivă pentru 15-17 zile, pentru ca ciupercile să se dezvolte.

Când ciupercile Pleurotus vor începe să formeze pălării, temperatura mediului trebuie redusă până la 10-14°C‌. Nu trebuie să fie foarte frig. De asemenea, ciupercile trebuie să fie expuse câte puțin la lumină, pentru ca pălăriile lor să se formeze corect (2 ore de lumină naturală sau artificială sunt suficiente).

Od okamžiku vzniku hub až do jejich úplného zrání uplyne 7-10 dní. Rostou velmi rychle. Místnost, ve které jsou umístěny, musíte nutně větrat, pravidelně je kropit vodou a trochu je vystavit světlu.

Přejeme vám bohatou úrodu!