Podzimní řízky se trochu liší od jara a léta, protože růže jsou již dřevnaté, a proto se snáze řízkují a zakořeňují. Šance, že se na jaře/v létě budete těšit z bohatě kvetoucí rostliny, je výrazně vyšší. Existuje však řada pravidel, která je třeba znát, aby bylo možné zajistit dobrý proces zakořenění.

Odřízněte řízky co nejblíže k základně keře. Tyto řízky lépe zakoření.

Pomocí zahradního nože nebo nůžek proveďte řez pod úhlem 45 stupňů a maximalizujte oblast zakořenění.

Na řízcích stačí nechat 3 pupeny – další nejsou potřeba.

Řízky zasaďte do velmi kypro, výživné a vlhké půdy. Můžete se rozhodnout pro směs živného substrátu a říčního písku. Před výsadbou musí být řízky namočeny v přípravku, který stimuluje kořeny. Po výsadbě zakryjte 3-4 řízky najednou lahví o objemu 1,5 litru rozříznutou na polovinu. Použijte stranu s víkem tak, aby měla malý větrací otvor.

Týden po výsadbě zvedněte láhev a zkontrolujte, zda na základně řízků nejsou žádné stopy zčernání. Pokud existují, okamžitě tyto řízky odstraňte vedle ostatních, aby také nechytily plísňové choroby.

Půda by měla být udržována vlhká, ale nikdy by neměla zůstat stagnující. Růži lze vysadit na trvalé místo a bez skla, když řízky vyrostou, dokud nevyjdou ze skleněného otvoru. Nejlepší je to udělat za vlhkého a chladného počasí.

To byla všechna tajemství a triky pro úspěšné zakořenění podzimních růží!