Cuketa je velmi důležitá zeleninová plodina. Jejich pěstování není složité, ale vyžaduje určité znalosti. Musíte vědět, jak se o ně starat v různých fázích vývoje. Jejich hnojení by mělo být prováděno pravidelně, protože všichni zástupci čeledi tykvovitých asimilují mnoho živin z půdy.

Mnoho zahradníků se potýká s problémem kažení, hniloby sotva svázaných cuket. Příčin je několik.

Jedním z nich je chladné a deštivé počasí: květy cukety nejsou opylovány, větrání uvnitř keřů je špatné.

Další příčinou jsou příliš husté keře. Zkuste odříznout velké listy u paty keře, aby se do něj dostalo světlo a vzduch. Odřízněte pouze listy a nechte jejich stonky nebo stonky (jsou poměrně silné) na keři, abyste neonemocněli.

Další příčinou, kterou mnozí ignorují, je hniloba květu v horní části cukety, která následně způsobí i hnilobu plodů. Pokud si všimnete, že květy na cuketě po určité době neopadávají, jednoduše je z nich ručně odstraňte.

Také nedostatek mikro- a makroprvků může způsobit hnilobu ovoce. Keře potřebují ke správnému vývoji vápník, jód a bór. Chcete-li doplnit potřebu vápníku, použijte dusičnan vápenatý. Lžičku tohoto prášku rozpusťte v 10 litrech vody a poté keře přihnojte získaným roztokem: buď listový, nebo kořenový (1 litr na základně každého keře, na mokré půdě), večer. Hnojení na list poskytuje rychlejší výsledky a je ekonomičtější.

Ca să supliniți necesarul de bor, folosiți acidul boric: 2 g (aproximativ o linguriță) la 10 litri de apă. Ferilizarea poate fi realizată radicular sau foliar, procedând exact ca la fertilizarea cu azotat de calciu.

Pro hnojení jódem, který může být i kořenový nebo listový (podobně postupovat), rozpusťte 30-35 kapek jódové tinktury v 10 litrech vody.

Kromě toho všeho se snažte vybírat plodné, samosprašné odrůdy cukety pro pěstování (jejich vývoj není tolik ovlivněn povětrnostními podmínkami.

Užijte si zahradničení!