Co dělat, když se listy na rajčatech kroutí? Existuje mnoho příčin tohoto jevu a musíte je všechny znát, abyste problém rychle vyřešili. Někdy není kroucení listů nebezpečné, ale v zásadě je nutné rychle přijmout některá opatření.

Hlavní příčinou kroucení listů je teplo v kombinaci s nedostatečným zavlažováním. Rajčata trpí, když nedostávají dostatek vlhkosti a kroutí listy, aby se snížila rychlost odpařování kapaliny: voda se během fotosyntézy odpařuje přes listy, což vede k kyslíku a organickým sloučeninám pro výživu rostliny. V důsledku toho se snižuje proces fotosyntézy a keře rajčat dostávají méně živin.

Řešení problému kroucení listů spočívá v optimalizaci zavlažování keřů rajčat. Někteří zahradníci doporučují zalévat je jednou za 5 dní a jiní – jednou za 3 dny nebo dokonce 2krát denně. Je docela těžké najít střední cestu. Orientujte se proto podle struktury půdy a počasí ve vašem regionu.

Chcete-li pomoci udržet vlhkost půdy po dlouhou dobu, vytvořte poblíž každého keře rajčat malou jámu a nalijte do ní zavlažovací vodu: voda tak pronikne do půdy a dostane se ke kořenům rostlin, aniž by se šířila po celé zahradě.

Bylo by také dobré mulčovat půdu na rajčatovém pozemku pomocí slámy nebo sena. Půda tak nebude tak rychle vysychat.

Můžete použít kapkovou závlahu, která zajišťuje hluboké pronikání vody do půdy.

Všimnete si, že po zavlažování se listy keřů rajčat narovnají!

Zde je návod, jak zaléváme rajčata:

-během kvetení a vázání plodů – 3-4 litry vody na každý keř, každý den, večer;

-když začíná dozrávání rajčat z prvního trsu – jednou za 2-3 dny;

-po zahájení masivního zrání rajčat – jednou za 5 dní. Pokud je zavlažování nadměrné, rajčata prasknou.

Užijte si zahradničení!