Jedním z nejběžnějších typů substrátu pro orchideje je kůra stromů. Lze jej sbírat a připravovat ručně, aniž byste za něj v obchodech utráceli příliš mnoho peněz. Aby byla kůra stoprocentně vhodná pro výsadbu orchidejí, budete muset ve fázi její přípravy udělat trochu práce. Pozitivní stránkou však je, že kůru můžete připravit z jakéhokoli požadovaného kusu dřeva.

Takže se nedivte, ale bude se to muset vařit. Zbývá vědět, jak to udělat co nejsprávněji.

Příliš tenká kůra není vhodná a v ideálním případě by tloušťka a šířka kusů neměla být menší než 2,5 cm. Jedním z nejvhodnějších je jehličnatá kůra, jejíž zbytky pryskyřice jsou přírodním antiseptikem a chrání dřevo před různými houbovými chorobami. Lze jej sbírat z pařezů nebo kmenů stromů. K tomuto účelu můžete také použít hobliny nebo kousky dřeva, které mnoho lidí používá k rozdělávání ohně.

Po výběru správného množství kůry ji odtrhněte tak, aby kousky těsně zapadly do hrnce. Doporučujeme ji také předem rozšířit, abyste se zbavili přebytečných nečistot a “evakuovali” bývalé obyvatele. Umístěte kůru co nejkompaktněji do zvolené nádoby.

Nahoře položte cihlu, aby během vaření neplavala. Nalijte vodu tak, abyste ji zakryli, což je velmi důležité. Hrnec postavte na oheň, přiveďte vodu k varu a pokračujte ve vaření další hodinu na středním ohni. Během této doby bude kůra uvolňovat přebytečnou pryskyřici. Dlouhé tepelné zpracování také umožní dobře absorbovat vlhkost a postupně ji vracet při dalším používání.

Sundejte hrnec z ohně a nechte vychladnout, poté oddělte tvrdé kousky od měkkého přebytku.

Rozdělte kůru na kousky požadované velikosti a nejpohodlnějším způsobem.

V případě potřeby můžete odstranit mech z vnější strany a seškrábnout změkčené dřevo zevnitř. Nezbývá než ji nechat uschnout a podle potřeby ji použít k výsadbě orchidejí.

Přibližný výnos kůry pro výsadbu orchidejí je 1:2.

Užijte si práci!