Orchideje jsou rostliny, které mohou dobře růst a vyvíjet se i bez substrátu. Přesazování orchideje do systému bez substrátu je velmi jednoduché. Nejdůležitějším aspektem je důkladná příprava kořenového systému.

Než zakoupené orchideje umístíte vedle ostatních rostlin, musíte je umístit do karantény na samostatné místo a nutně je zpracovat postřikem proti škodlivému hmyzu.

Poté, co rostlina stráví určitou dobu v karanténě, můžete ji znovu zasadit. Pokud byla orchidej kontaminována houbami, napadena škůdci nebo její květy začaly vadnout, odřízněte její květní stonek a ponechte kousek s několika pupeny. Opatrně vyjměte orchidej z květináče a odstraňte veškerý substrát, který se přilepil na její kořeny. Kořeny omyjte pod sprchou a poté odstraňte suché a shnilé.

Po očištění a odstranění substrátu a lepené kůry vložte orchidej do květináče vhodné velikosti.

Vzhledem k tomu, že nejsou zvyklí vyvíjet se bez substrátu, mohou jeho kořeny začít vysychat. Proto je důležité je každý den kropit vodou. Pokud je počasí horké a suché, lze počet postřiků vodou zvýšit na tři denně.

Na dno hrnce můžete přidat trochu vody. Nejlepší by bylo najít květináč s krátkými “nohami”, díky nimž se kořeny nedotýkají vody, což je ochrání před hnilobou.

Dbejte na to, aby kořeny orchideje nebyly vystaveny přímým slunečním paprskům. Za týden znovu zpracujte vysazenou orchidej postřikem proti škodlivému hmyzu.

Nejlepší by bylo přesadit orchidej do systému bez substrátu na jaře nebo v létě, tedy když je rostlina ve fázi aktivního růstu.

Užijte si zahradničení!