Banány jsou sladké a výživné ovoce. Mnoho lidí je miluje a zařazuje je do svého denního jídelníčku. Banánové slupky končí v koši, i když jsou vynikajícím hnojivem pro rostliny – zdarma a přírodní, bohaté na draslík, hořčík, fosfor, vápník a další užitečné minerály.

Stejně jako lidé profitují z banánových slupek, rostliny mohou profitovat ze svých slupek.

Existuje několik způsobů, jak použít banánové slupky jako hnojivo. S jejich pomocí můžete hnojit pokojové i zahradní rostliny – v kteroukoli roční dobu.

První metoda spočívá v drcení banánových slupek pomocí nože nebo nůžek (rychleji se tak rozkládají a uvolňují do půdy živiny, vitamíny a minerály). Přidejte je do půdy do hloubky 5-10 cm. Pokud chcete obohatit půdu na zeleninovém pozemku pomocí banánových slupek, bylo by nejlepší je do ní zakopat nějakou dobu před výsadbou zeleniny.

Druhá metoda. Samozřejmě můžete použít celé banánové slupky. Zakopejte je do půdy na zahradě. V tomto případě bude proces jejich rozkladu delší. Tento způsob hnojení, když je zahrada prázdná, můžete použít k přípravě na další sezónu nebo přidáním banánových slupek kolem rostlin, mimo jejich kořeny: například kolem ovocných stromů a keřů.

A treia metodă — compostarea. Dacă pregătiți compostul de sine stătător, puteți să includeți oricând cojile de banane în el, îmbunătățindu-i astfel compoziția.

A patra metodă — „ceaiul de banane”. Tăiați coaja de banane, puneți-o într-un vas adânc și acoperiți-o cu apă rece. Acoperiți vasul cu un capac și puneți-l deoparte pentru câteva zile. Lăsați coaja de banană să se macereze și să fermenteze. După ce procesul de fermentare se va sfârși, strecurați „ceaiul” obținut și udați plantele cu el, turnându-l pe solul umed. Această metodă este perfectă pentru fertilizarea plantelor cultivate în ghivece.

Užijte si zahradničení!