Orchideje jsou neuvěřitelně krásné exotické rostliny, které mnohé překvapí svými nádhernými květy. Kromě toho jsou to také některé z těch pokojových rostlin, které kvetou po dlouhou dobu. Při nákupu první orchideje přirozeně neznáme všechny jemnosti péče o ni a bohužel naše chyby mohou způsobit její zničení.

A tak místo krásné a kvetoucí rostliny, na kterou spadly květy i listy, zůstane jen pařez.

Často takové pařezy končí přímo v koši. Ale nespěchejte, abyste udělali totéž! Pokud má orchidej stále alespoň jeden zdravý kořen, existuje šance na její oživení. Proto před radikálním rozhodnutím pečlivě prozkoumejte celý pařez a hledejte živé kořeny.

Orchideje mohou plodit potomstvo i na pařezech, které zbyly po ztrátě všech vegetativních částí. Jejich vzdušné kořeny mohou přijímat živiny ze vzduchu, bez substrátu a také se podílet na fotosyntéze bez pomoci listů. To znamená, že rostlina žije i s malým kořenem.

Chcete-li získat nového potomka z pařezu se zdravým kořenem, potřebujete mech sphagnum, který musí být nutně živý (to je velmi důležité). Živý rašeliník poskytuje orchideji všechny potřebné podmínky: kyselé prostředí, vlhkost, živiny.

Vezměte tedy vázu správné velikosti a nalijte na její dno dostatečné množství vody (nejlépe dešťové vody). Vložte do něj rašeliník. Umístěte pařez orchideje na povrch mechu, aniž byste jej do něj zakopali. Vázu byste neměli zakrývat, protože je v ní dostatek vlhkosti a nadměrná vlhkost může způsobit hnilobu.

Este foarte important să mențineți vitalitatea mușchiului. De aceea, când apa de sub el se evaporă, completați-o neapărat.

To je asi tak všechno! Asi po 3 týdnech symbiózy mezi orchidejemi a mechy se na pařezu objeví nové zelené pupeny, ze kterých se následně vyvinou mláďata.

Užijte si zahradničení!