Všechny důležité informace o tom, jak a kdy se provádí odstraňování listů a zrání rajčat, což je nezbytné pro získání bohaté sklizně!

ODSTRAŇOVÁNÍ LISTÍ

Pravděpodobně si mnoho začínajících zahradníků klade otázku: proč by měly být listy odstraněny z keřů rajčat? Protože tímto způsobem stimulujeme jejich vývoj: po odstranění několika listů jsou všechny živiny nasměrovány do růstových bodů rostliny. Chráníme je také před chorobami a invazí škůdců: pokud jsou keře příliš husté a nevětrají správně, stín a vlhkost pod jejich listy vytvářejí ideální podmínky pro rozvoj plísní (například plísně rajčatové) a škodlivého hmyzu.

Kdy byste měli začít odstraňovat listí a kolik jich musíte nastříhat? Když se na keři rajčat vytvoří 10 velkých listů, nastal čas jej oříznout. Můžete odříznout 2-3 listy najednou, a to ty spodní, které se dotýkají země.

Listy stříhejte pomocí ostrých nůžek nebo jiného vhodného zařízení, dávejte pozor, abyste neporanili stonek. Bylo by také dobré nechat na jejich základně malé pahýly: zabráníte tak vniknutí patogenních hub do lézí a onemocnění keřů rajčat.

Dacă tufele de roșii sunt scunde (cu creștere determinată), îndepărtați doar o dată frunzele lor inferioare.

Iar dacă cultivați soiuri de roșii cu creștere nedeterminată (înalte), atunci repetați îndepărtarea frunzelor inferioare pe măsura creșterii tufelor (2 frunze la 2-3 săptămâni): după tundere fiecare tufă trebuie să prezinte minim 5 frunze, chiar preferabil 8 frunze.

COPILIREA

O dată cu îndepărtarea frunzelor trebuie să realizați copilirea tufelor. Dar trebuie să știți că această procedură se aplică doar în cazul soiurilor înalte de roșii (de obicei, se cultivă în sere și solarii). Soiurile scunde de roșii, care se cultivă în grădină, dau rod suplimentar pe copili.

Copilii nu trebuie tăiați complet: la baza lor se lasă câte un ciot mic. Astfel se previne sau se încetinește creșterea lor.

Užijte si zahradničení!