Oddělení řízků orchidejí od mateřské rostliny je velmi důležitým krokem k rozmnožení krásné květiny. Správným provedením tohoto postupu budete moci správně zakořenit několik sazenic najednou!

Nejprve dezinfikujte všechny pracovní nástroje jakýmkoli typem dezinfekčního prostředku obsahujícího alkohol. Doporučujeme použít vykrajovátko a malé nůžky.

Odřízněte květinový stonek nebo od něj jen oddělte řízky. Stonek lze odříznout nebo ponechat, pokud má ještě živé pupeny.

Řízky opatrně oddělte, aniž byste poškodili kořeny rostliny.

Všechna kuřata vložte na půl hodiny do vody ve sklenicích, nakrájených z plastových lahví. Kořeny se tak stanou pružnějšími a bude se snáze zasadit do substrátu.

Substrátová směs pro mladé orchideje je následující: jemná borová kůra (asi 5-6 dílů) + březové uhlí (1 díl) + rašeliník (0,5 dílu). Substrát by neměl být příliš mokrý, protože mladé orchideje stále nejsou zvyklé přijímat vlhkost z půdy.

U malých rostlin jsou standardní květináče příliš velké. Proto by bylo lepší použít stejné plastové lahve k řezání květináčů pro každý stromek. Na jejich dně vytvořte otvory, aby odtékala přebytečná voda, a naplňte získané květináče substrátem.

Înainte de plantare, presărați scorțișoară sau cărbune zdrobit peste locul unde a fost tăiat butașul.

Plantați toți puieții în ghiveciuri, în funcție de mărimea și lungimea rădăcinilor acestora.

Zbývá jen zalévat každý hrnec ponornou metodou. Nenechávejte je ve vodě příliš dlouho – bude stačit pár minut. Řízky si budou muset zvyknout na příjem vlhkosti z půdy, a to bude nějakou dobu trvat.

V příštích několika týdnech je budete muset často zalévat, protože substrát je čerstvý a ještě dlouho nezadržuje vodu. Po cestě omezte zalévání a sledujte stav řízků.

V této fázi byste neměli používat žádný stimulátor růstu, protože rostliny jsou velmi malé a nechráněné! Stačí jim zajistit dobrý substrát, pravidelnou zálivku, správnou vlhkost v místnosti a správné osvětlení.

Přejeme vám co nejvíce krásných orchidejí!