Existuje několik důležitých pravidel, která je třeba dodržovat, abyste během podzimu získali zdravé a silné řízky muškátů. Každou z nich podrobně probereme!

1. VÝBĚR A SKLIZEŇ ŘÍZKŮ

Při jarních řízcích muškátů můžete použít jakékoli stonky muškátů. A řízky sklizené na podzim by měly být silnější, kratší a měly by mít květní stonek – vhodné jsou řízky z mladých i starých keřů.

Odřízněte řízky pomocí ostrých a dekontaminovaných nůžek. Při dosahování toho dbejte na to, aby řízky měly ve spodní části růstový pupen, z jehož úrovně budou vyrůstat kořeny: z růstových pupenů se vyvíjejí postranní větve, které je třeba z řízků odtrhnout, obnažit tak pupeny. Poté z každého řízku odstraňte květní stonek a spodní listy a na jeho vrcholu ponechte pouze 3-4 listy.

V případě, že budoucí řízky pocházejí z mírně lignifikované větve, můžete ji zkrátit déle.

2. PŮDA

Půda by měla být chudá a lehká. Připravte si ho ze zahradní zeminy a písku v poměru 3:1 nebo 1:1. Druhá možnost je lepší, ale my jsme použili první možnost, protože jsme chtěli řízkům zajistit potřebné živiny až do jejich finální výsadby. Pokud máte čas řešit jejich přesazení ihned po zakořenění, použijte první variantu substrátu.

De asemenea, adăugați neapărat cenușă de lemn în substrat: o lingură la 1 litru sau un pahar la o găleată de pământ combinat cu nisip.

Înainte de plantare scufundați baza fiecărui butaș în cenușă de lemn. Noi i-am plantat în păhăruțe de plastic, în care am adăugat câte 150 ml de substrat.

Dacă nu aveți posibilitatea să pregătiți un asemenea substrat, folosiți substratul universal pentru răsaduri, combinându-l cu substrat din fibre de cocos. Dar în acest caz reduceți cantitatea de substrat, umplând păhăruțele doar până la jumătate. Când înfigeți butașii în substrat, ei vor atinge fundul păhăruțelor.

După plantare udați puțin butașii și presați-le ușor solul (dar fără să-l compactați excesiv), ca să fie mai stabili.

3. IRIGAREA

Irigarea butașilor plantați trebuie să fie moderată. După ce ei vor crește puțin, începeți să-i udați din partea inferioară, adică turnați apa în farfurioare sau pe tava, pe care se află păhăruțele.

Apa pentru irigare trebuie să fie caldă (25-30°C‌).

4. OCROTIREA BUTAȘILOR

Deseori butașii de mușcate sunt afectați de fungi, rezultând boala numită înnegrirea și putrezirea butașilor. Aceasta apare în locul, în care tulpina butașilor intră în contact cu solul umed.

Abyste zabránili onemocnění, posypte spodní část řízků trochou suchého písku (vysychá rychleji než půda) a okraje lusků zalijte vodou, abyste se s ní nedotkli stonků.

5. TEPLO

Řízky by měly zakořenit na teplém místě (optimální teplota je 25 °C) – během prvních 2 týdnů. Pokud je teplota v místnosti nižší než 23 °C, zahřejte dno tácu, na kterém jsou řízky umístěny, něčím nebo do jejich blízkosti umístěte zdroj tepla.

Užijte si zahradničení!