Zahradníci v zásadě dávají přednost přesazování a množení pivoněk během podzimu, ale jak správně zvolit období pro tento postup, jak se to dělá a jak připravit keře na zimování? Dnes budeme diskutovat o jemnostech říjnové péče o pivoňky.

Krásné listy pivoněk si zachovávají svůj vzhled až do začátku mrazů. Proto se zahradníci často snaží vyzdobit alespoň nějak opuštěné květinářství a nechávají na svých pozemcích své sušené stonky. Nemůžeme říci, že toto řešení je správné, protože vynaložením svých sil na údržbu starých vegetačních částí pivoňkový keř oslabuje a degeneruje, stejně jako zimování škodlivého hmyzu v tak pohodlném úkrytu nikdo nezrušil. Aby keř příští rok bohatě kvetl, musíte se o něj před zimováním řádně starat.

PÉČE O PIVOŇKU V ŘÍJNU

Pokud jsou pivoňkové keře ve vaší zahradě mladé a neplánujete měnit jejich počet nebo polohu, stačí standardní opatření péče:

1. Po prvním mrazu odřízněte listy pivoněk až na úroveň země, aby nezůstaly žádné pařezy.

2. Pokud bylo počasí v posledních 2 týdnech suché, pivoňky zalévejte. Nalijte vodu ne do středu keře, ale do příkopu vykopaného kolem něj.

3. Do půdy kolem keře přidejte 300 g dřevěného popela a 200 g kostní moučky.

4. Pokud zimy ve vašem regionu nejsou zasněžené, mulčujte pivoňky vrstvou rašeliny nebo humusu o tloušťce 7-10 cm.

Nota bene! Na jaře nemůžete odstranit mulč z rašeliny nebo humusu – stane se dobrým hnojivem pro pivoňky.

Pivoňky jsou mrazuvzdorné rostliny a jejich hlavní problém nespočívá v jejich omrzlinách, ale v nedostatku živin. Proto podzimní hnojení neignorujte – je stejně důležité jako jarní hnojení.

VÝSADBA A OPĚTOVNÁ VÝSADBA PIVONĚK V ŘÍJNU

První dva týdny v září jsou považovány za optimální období pro výsadbu pivoněk. Ale následně, až do října, a někdy dokonce až do listopadu, se v zahradnických obchodech objevují tak lákavé nabídky, že je nemožné se zdržet a nekoupit nový keř. Pokud patříte k těm, kteří si pivoňky koupili v říjnu, nebuďte smutní. Máte všechny šance je úspěšně zasadit a těšit se z jejich květů v příštím roce.

Pokud nevíte, jak zasadit pivoňky v říjnu, jednoduše použijte následující algoritmus:

1. Vyberte si ideální místo pro výsadbu — pivoňky milují slunná místa s dobrou cirkulací vzduchu a zastíněním v nejteplejších hodinách dne a mezi půdami preferují hlinité, dobře zpracované, pH neutrální.

2. Připravte jámy o průměru a hloubce asi 60 cm. Na jejich dno položte 15 cm drenážního materiálu (oblázky, písek) a dobře je zalijte vodou.

3.Pregătiți substratul — amestecați cernoziom, turbă neutră, humus și nisip în proporții egale.

4.Adăugați 300 g de cenușă de lemn, 20 g de superfosfat și 10 g de uree în substratul pregătit.

5.Spălați bujorii noi cu apă caldă, uscați-i și cercetați-le cu atenție rădăcinile — îndepărtați toate urmele de putregai cu un cuțit ascuțit.

6.Decontaminați rădăcinile timp de 15 minute în soluție de permanganat de potasiu (de culoarea vinului roșu), după care uscați-le.

7.Plantați bujorii în gropile pregătite și acoperiți-i cu substrat, astfel încât mugurii de creștere să fie adânciți până la 3-5 cm.

Este cunoscut faptul că bujorii pot crește până la 10 ani în același loc, înflorind minunat. Dar dacă în această toamnă părerea dumneavoastră despre designul grădinii și locațiile plantelor s-a schimbat, și doriți să replantați bujorii în octombrie, nu este neapărat să așteptați terminarea termenului de 10 ani.

Nota bene! Nu se recomandă dezgroparea bujorilor cu cazmaua sau lopata, deoarece rădăcinile lor sunt foarte fragile și se rup ușor. Cel mai bine ar fi să folosiți furca.

Tăiați cu grijă tulpinile și frunzele bujorilor până la 15 cm. Apoi dezgropați planta, îndepărtați-i porțiunile radiculare bolnave și lezate, după care plantați-o după schema descrisă mai sus.

ÎNMULȚIREA BUJORILOR ÎN OCTOMBRIE

În regiunile cu toamna caldă și înghețuri tardive bujorii pot fi înmulțiți în octombrie și chiar și la începutul lunii noiembrie. Cel mai bine ar fi să alegeți tufele de 3-5 ani pentru divizare, deoarece ele pot fi tăiate în 6 bucăți complexe. Iar tufele cu vârsta de 8 ani (și mai mare) formează deja muguri radiculari tari, care nu pot fi divizați atât de ușor și care se adaptează mai greu. De aceea, tufele noi, rezultate din asemenea plante, vor începe să înflorească cu 1-2 ani mai târziu decât altele.

Nota bene! Exemplarele cu rădăcinile de aproximativ 20 cm, 2-3 tulpini și minim 3 muguri de creștere suportă cel mai bine plantarea în octombrie.

Tehnologia înmulțirii bujorilor seamănă cu cea a primei plantări, dar există câteva subtilități în procesul propriu-zis de divizare.

1. Po vykopání, umytí a odstranění shnilých částí kořeny trochu osušte – dejte je na 2-3 hodiny na stinné místo.

2.Najděte místa, kde budete kořeny rozdělovat. Pokud je rostlina dospělá, nejprve nakrájejte její kořeny na 2-3 části a poté pokračujte ke konečnému dělení.

3. Kořenová část, která má být odříznuta, vyčnívá docela snadno – vypadá spíše jako lano, které spojuje svislé kusy kořenů.

4. Proveďte řezy čistým a ostrým nástrojem, abyste rostlinu minimálně traumatizovali.

5.Řezaná místa musí být zpracována směsí dřevěného uhlí a síry (1:1).

6. Pokud výsadba na nových místech nebude provedena ve stejný den, pak nutně ponořte kořeny do bahna připraveného z jílu, čerstvého hnoje a stimulátoru růstu (300 g jílu, 500 g hnoje a 40 ml heteroauxinu na 1 litr vody). Bahno by mělo mít konzistenci hustého krému.

7. Během výsadby nezapomeňte prohloubit základnu kořenů na 5-7 cm. A pokud to hloubka jámy neumožňuje, zakryjte pivoňku mulčem.

Pivoňka správně rozdělená a přesazená začne bohatě kvést od třetího roku po výsadbě, ale hned od příštího roku vás potěší jednotlivými květy.

Užijte si zahradničení!