Pokud plánujete pěstovat česnek na zahradě, bylo by nejlepší se o to postarat od podzimu. Podzimní výsadba této cibulovité plodiny zajišťuje vynikající kvalitu a velkou velikost česnekových hlávek a stroužků.

Je známo, že hlavními podmínkami pro získání bohaté sklizně podzimního česneku jsou správný výběr místa výsadby a dodržování technologie přípravy výsadby. Níže podrobně popíšeme tyto důležité aspekty.

OPTIMÁLNÍ OBDOBÍ VÝSADBY PODZIMNÍHO ČESNEKU

Za prvé, doba výsadby česneku závisí na hloubce, do které jej chcete zasadit.

1. Podzimní výsadba česneku do hloubky 3-5 cm

Nejčastěji se česnek vysazuje do hloubky 3-5 cm. V tomto případě se výsadba provádí 2-3 týdny před prvními mrazy.

Toto období v zásadě trvá od 20. září do 20. října. V oblastech s mírnějším podnebím se česnek vysévá v listopadu.

2. Podzimní výsadba česneku do hloubky 10-15 cm

Mnoho zahradníků dává přednost výsadbě česneku do větší hloubky. Česnek tak lépe zakořeňuje a snáze snáší mráz. Kdy by měl být česnek zasazen do větší hloubky? Mezi 20. srpnem a 10. říjnem.

JAK LZE ODLIŠIT PODZIMNÍ ČESNEK OD JARNÍHO?

Hlavní rozdíl samozřejmě spočívá v tom, že podzimní česnek se vysazuje na podzim a jarní česnek – na jaře.

Kromě toho je lze rozlišit podle několika aspektů.

PO JAKÝCH PLODINÁCH LZE PODZIMNÍ ČESNEK VYSADIT?

Nejlepší by bylo zasadit česnek na pozemky, na kterých rostla rajčata, okurky nebo bobule. Předchůdci česneku mohou být také rané zelí, cuketa a dýně. V těchto případech bude půda maximálně obohacena organickými sloučeninami.

Nedoporučuje se pěstovat česnek na místech, která byla obsazena bramborami nebo cibulí, protože existuje zvýšené riziko “výměny” chorob mezi těmito plodinami (netamolds, fusarióza atd.).

Podzimní česnek byste letos také neměli vysazovat na pozemky hnojené hnojem, protože se u něj hodně rozvinou vegetativní části, budou mít drobivé hlavy a budou méně odolné vůči houbovým chorobám.

JAK PŘIPRAVIT POZEMEK NA PODZIMNÍ VÝSADBU ČESNEKU?

Příprava pozemku pro výsadbu podzimního česneku by měla být zahájena předem.

1. Příprava půdy

Koncem srpna nebo začátkem září by měla být půda hnojena: na každý metr čtvereční zahrady přidejte 10 kg humusu, sklenici mleté křídy, 2 sklenice dřevěného popela, 2 lžíce síranu draselného a lžíci superfosfátu. Poté, co jsou tyto složky rovnoměrně rozloženy po půdě, musí být vykopány. Ráček se zapíchne do půdy do hloubky nejméně 20 cm.

2. Tvorba paštiky

Ideální pozemek pro podzimní česnek by měl být široký 1 metr a vysoký maximálně 25 cm.

3. Čas potřebný pro pokládku půdy

Poté se pozemek nechá sám, aby se půda po kopání usadila. Pokud se stane, že v září spadne málo srážek, můžete připravený pozemek několikrát zalít vodou, aby se půda lépe usadila.

Důležitý! Někteří zahradníci spěchají a zasazují česnek ihned po kopání. To ovlivňuje růst a vývoj rostlin: dokud půda odchází, stroužky česneku dosahují její hloubky a na jaře se prodlužuje doba vzcházení výhonků a zkracuje se sklizeň.

4. Zpracování půdy

Zpracujte zemi s 1% roztokem síranu měďnatého (jedna polévková lžíce sloučeniny na 10 litrů vody) pro profylaktické účely. Pomocí postřikovače zalijte celou plochu pozemku získaným roztokem (v průměru je zapotřebí kbelík roztoku na 2 metry čtvereční). Poté ji zakryjte fólií.

V předvečer výsadby česneku rozprostřete na pozemek močovinu (10-20 g/m<>) a zalijte ji vodou.

JAK PŘIPRAVIT VÝSADBU ČESNEKU?

Již jsme diskutovali o tom, jak připravit pozemek na výsadbu a kdy zasadit podzimní česnek. Musíte ale také vědět, jak připravit výsadbový materiál!

1. Rozdělte hlavu na štěňata.

Nejprve je důležité pečlivě prozkoumat česnek a rozdělit hlávky na stroužky. Vyberte si největší a nejzdravější stroužky česneku pro výsadbu.

Důležitý! Pokud zasadíte česnek nekvetoucích odrůd, používejte pouze stroužky umístěné na vnější straně hlavy.

2. Dezinfikujte česnek.

Vybraná štěňata namočte na 0 hodin do 1,1% roztoku manganistanu draselného nebo 24% roztoku síranu měďnatého. Po tomto postupu lze česnek považovat za připravený k podzimní výsadbě.

SPRÁVNÁ VÝSADBA PODZIMNÍCH STROUŽKŮ ČESNEKU

A nyní budeme analyzovat skutečnou technologii výsadby podzimního česneku.

1. Výsadbové jámy

Předem označte místa výsadby česneku na připraveném pozemku: pomocí silné tyčinky vytvořte v půdě jámy a ponechte mezi nimi mezery 10 cm. Hloubka jam by měla být rovna 3-15 cm, v závislosti na zvoleném způsobu výsadby. O tom jsme diskutovali na začátku článku.

Vzdálenost mezi řadami — 20-25 cm.

2. Vkládání stroužků česneku do jamek

Do připravených jamek vložte stroužky česneku.

Důležitý! Neměli byste je zavrtávat do půdy, protože to zpomaluje zakořeňování.

3. Zpracování půdy

Pokud je půda suchá, můžete ji zalévat růžovým roztokem manganistanu draselného.

4. Zakrývání jam

Musí být pokryty fermentovaným kompostem.

5. Mulčování pozemku

Optimální vrstva mulče by měla mít tloušťku asi 10 cm. K mulčování by bylo nejlepší použít rašelinu, jehličnaté jehličí, smrkové větve nebo suché listí.

V teplých oblastech není mulčování pozemku podzimním česnekem nutné.

Užijte si zahradničení!