Někteří zahradníci nevědí, jak správně zasadit cibuli na podzim a proč se to dělá. Tento jednoduchý (na první pohled) úkol má některé jemnosti, které musíte dodržovat, pokud chcete získat bohatou a brzkou sklizeň.

Ne všechny odrůdy cibule jsou vhodné pro podzimní výsadbu. Ale ani správný výběr odrůdy nezaručuje úspěšný výsledek. Pouze kombinace správné agrotechniky, kvalitního sadebního materiálu a dodržování podmínek výsadby cibule umožňuje vychutnat si příští jaro čerstvou zeleň.

JAK ZASADIT CIBULI NA PODZIM?

Pro podzimní výsadbu cibule jsou vhodné pozemky, na kterých se dříve pěstovala rajčata, okurky, hrách, fazole, jakékoli obiloviny, červená řepa, hořčice, řepka a zelené saláty. Nedoporučuje se pěstovat cibuli po jiných bobulích, bramborách, vojtěšce a červeném jeteli, protože ji mohou napadnout háďátka. A výsev cibule po cibuli lze provést pouze jednou – ve třetím roce již nebudete mít dobrou sklizeň.

Půda pro podzimní výsadbu cibule by měla být připravena předem. Nejlepší sklizeň lze získat na úrodných a sypkých půdách. Proto během kopání vložte 5-6 kg humusu, 10 g draselné soli a 20 g superfosfátu na každý metr čtvereční půdy. Před samotnou výsadbou posypte půdu dřevěným popelem v poměru 10 g popela/m².

Poté vykopejte půdu, vyrovnejte ji a zhutněte její povrch. Připravte zákopy ve vzdálenosti 20 cm od sebe a zasaďte do nich suchou pažitku, přičemž mezi hříbky ponechte 5-7 cm. Pažitku opatrně zakryjte zeminou, ale nezalévejte ji – půda je na podzim dost mokrá. S příchodem mrazů mulčujte pozemek suchým listím, jehličnatým jehličím a mulč zakryjte větvemi, aby se nešířil větrem. Pokud je zima ve vašem regionu zasněžená, nemůžete použít další krytiny.

Důležité je také znát optimální hloubku, do které by měla být cibule během podzimu vysazena. Příliš prohloubená pažitka na jaře tvrdě vyraší a čeká, až se půda zahřeje, a mělce zasazená pažitka může zmrznout nebo shnít. Proto je optimální hloubka pro výsadbu pažitky 5 cm.

ZPRACOVÁNÍ PAŽITKY PŘED VÝSADBOU

Bez ohledu na to, že jste si sadební materiál koupili nebo vypěstovali sami, před podzimní výsadbou je třeba cibuli vybrat a roztřídit. Nejprve odstraňte všechny nemocné, shnilé, suché hříbky a hříbky s mechanickým poškozením.

Poté seřaďte zbývající zátky podle velikosti:

– do průměru 1 cm;

– s průměrem rovným 1-3 cm;

-s průměrem větším než 3 cm.

Ceps první a druhé kategorie jsou vhodné pro získání cibulových cibulek a cepy třetí kategorie poskytují bohatou a ranou vegetativní část.

Pokud si nejste jisti zdravotním stavem sadebního materiálu, bylo by nejlepší jej před výsadbou dekontaminovat.

Ca să le decontaminați, scufundați cepușoarele în soluție de sulfat de cupru (30 g la 10 litri de apă) pentru 30 minute, după care uscați-le timp de 24 ore într-o încăpere caldă.

CARE CEAPĂ POATE FI PLANTATĂ TOAMNA?

Toamna puteți să plantați practic orice ceapă, mai ales că solul se pregătește în mod similar pentru ele, indiferent de soi. Dar există câteva diferențe în agrotehnică.

Semințele de ceapă

Cultivarea cepei din semințe permite adaptarea soiului la solul și clima din regiunea dumneavoastră, deoarece creșterea ei va fi maxim de apropiată de condițiile naturale. Pe lângă aceasta, semănarea semințelor de ceapă permite economisirea banilor cheltuiți pe materialul de plantare și siguranța calității cepei.

Semințele de ceapă se seamănă în solul înghețat, după proporția de 100 semințe pe 1 metru de șanț. Parcela se acoperă cu un strat de humus sau turbă și nu se udă. În timpul iernii ar fi bine să urmăriți ca parcela cu ceapă se fie întotdeauna acoperită cu un strat de zăpadă. Dacă iarna nu este înzăpezită, mulciți parcela cu frunze sau rumeguș, iar primăvara îndepărtați mulciul până la răsărirea lăstarilor.

Ceapa cultivată pentru bulbi

Plantarea tomnatică a cepei pentru bulbi este bună nu numai pentru că permite economisirea timpului în timpul primăverii, ci și pentru că plantele rezultate sunt atacate mai puțin de musca cepei. Doar până în momentul, în care ea începe să atace culturile, cepușoarele reușesc să-și dezvolte o bază dură și sistemul radicular. Pe lângă perioada de plantare, această ceapă nu se deosebește deloc de celelalte și trebuie îngrijită ca și ceapa plantată primăvara.

Ceapa perenă

Ceapa perenă este populară, datorită părții sale vegetative suculente. Ea se plantează doar la sfârșitul toamnei, în sosul deja înghețat. Această ceapă nu prezintă bulbi propriu-ziși. De aceea, se adaugă mai multe semințe în fiecare groapă de plantare. Distanța dintre gropi trebuie să fie de 20 cm. După semănare parcela se acoperă cu humus sau turbă, iar primăvara — cu o peliculă.

Roztřesená cibule

Vysazuje se 1-1,5 měsíce před začátkem mrazů, ale ani v tomto případě téměř polovina cepsů nevydrží zimu. Technologie výsadby je stejná jako u běžné cibule, ale musíte si vybrat nejmenší pažitku – lépe se přizpůsobí chladu. Pažitka by měla být prohloubena na 10 cm: ne vražená, ale rozložená do připravených jam. Pokud ho zapíchnete do půdy, poškodíte jeho kořenový systém.

KDY SE PROVÁDÍ PODZIMNÍ VÝSADBA CIBULE?

Podzimní výsadba cibule se neprovádí podle kalendáře: musíte se orientovat pouze podle počasí a klimatických podmínek. Je důležité si uvědomit, že od okamžiku výsadby až do zamrznutí půdy by se cibuli mělo podařit zakořenit, ale ne začít růst. Obyčejná cibule potřebuje pro tuto fázi 2-3 týdny.

Jak můžete pochopit, že je to optimální čas pro podzimní výsadbu pažitky? Sledujte teploměr: protože pouze venkovní teplota klesne o 5-7 °C a zůstane na této hodnotě několik dní po sobě, můžete začít sázet. A pokud je počasí ve vašem regionu nestabilní, zkuste cibuli rozdělit na 2 části. Jednu část zasaďte v polovině října a druhou na začátku listopadu. A výsadba cibule po začátku stabilních mrazů nedává smysl – na jaře jednoduše zmrzne a nevyklíčí.

Užijte si zahradničení!