Listy orchideje ztratily svou ztuhlost a pak jste si všimli, že její kořeny téměř úplně shnily? Nermuťte se a v žádném případě oslabenou rostlinu nevyhazujte. Existuje osvědčená metoda jeho rychlé reanimace bez použití stimulantů a jiných drahých přípravků. Zajištěním příznivých podmínek pro vývoj orchideje můžete snadno dosáhnout dobrého výsledku. Proces resuscitace je jednoduchý a přehledný.

Orchidej tak zůstala bez životaschopných kořenů. Musí být zcela odstraněny. Očistěte základnu rostliny od odumřelé tkáně co nejlépe, poté ji zkraťte.

Nakrájejte kousek čerstvého zázvoru. Aniž byste ji loupali, rozemelte v hmoždíři nebo nasekejte jinou vhodnou metodou, poté smíchejte s 500 ml pramenité vody a nechte macerovat. Výsledný roztok přeceďte a nalijte do nádoby vybavené rozprašovačem.

Orchidej hojně posypte zázvorovým roztokem – ze všech stran. Zázvor je vynikající antiseptikum. Díky tomuto zpracování bude oslabená orchidej chráněna před houbami a jinými patogeny a také škodlivým hmyzem.

Vložte orchidej do vhodného květináče a nechte ji zcela vyschnout, aby se zabránilo další plísni.

V tlusté kokosové skořápce udělejte důlek – měla by se do něj vejít základna orchideje. Pokud takovou skořápku nemáte, můžete ji nahradit lisovaným substrátem z kokosového vlákna, který najdete v každém obchodě s produkty pro zahradnictví.

Puneți orhideea într-un vas potrivit și turnați puțină apă de izvor în el. Ea trebuie să fie suficientă pentru îmbibarea fibrelor de nucă de cocos, care vor oferi umiditatea respectivă împreună cu nutrienții ușor asimilabili plantei slăbite. În funcție de necesitate, apa trebuie periodic completată.

Vezměte plastový sáček, průhledný a správné velikosti, na který musíte odříznout rohy. Oblečte sáček na orchidej a upevněte jej na dno. Vlhkost se tak nebude odpařovat příliš rychle a zároveň díky otvorům v řezaných rozích bude vzduch dobře cirkulovat. Zbývá jen počkat a pravidelně doplňovat vodu v hrnci.

Nejprve listy orchideje znovu získají svou turgiditu a živou barvu, poté rychle začnou vyvíjet nové kořeny. Poté, co se ujistíte, že je orchidej dostatečně silná a že její kořeny dostatečně vyrostly, odstraňte kokosovou podpěru. Můžete ji zasadit na konečné místo, použít vhodný substrát a samozřejmě vhodný květináč!

Užijte si zahradničení!