Hortensie je nenáročná a neuvěřitelně krásná rostlina, oblíbená mnoha zahradníků. Aby keře měly krásný tvar a každý rok bohatě kvetly, je důležité, aby byly prořezány správně a včas. Zde je několik jednoduchých tipů, které vám mohou pomoci správně zastřihnout hortenzie, abyste se nedopustili žádných chyb, které by této nádherné rostlině ublížily.

Zjistěte, na kterých výhoncích hortenzie kvete

Před prořezáváním určete, které výhonky produkují květiny: ty z předchozího roku nebo ty z aktuálního roku.

To lze určit podle doby, kdy rostliny kvetly. Hortenzie, které produkují květy na výhoncích předchozího roku, začnou kvést začátkem léta a zůstanou příjemně zbarvené až do poloviny července. Po období květu začne rostlina tvořit nová poupata, která budou produkovat květy v následujícím roce.

Hortenzie, které kvetou na výhoncích aktuálního roku, mají tendenci vytvářet květy později v roce, kolem poloviny léta.

Prořezávání hortenzií kvetoucích na výhoncích předchozího roku

Keře by měly být prořezány ihned po období květu, dokud se nevytvoří nové pupeny. To je nezbytné především proto, aby se zajistilo, že výhonky s novými pupeny nebudou omylem odříznuty. Za druhé, rostlina se zotaví včas na zimu a využije své zdroje k produkci nových pupenů, nikoli k udržení starých a nežádoucích výhonků. Zvadlé květy seřízněte těsně pod hlavou. Kromě toho nezapomeňte odstranit všechny nemocné a zvadlé větve ze země.

Tăierea hortensiilor care înfloresc pe lăstarii din anul în curs

Prořezávání hortenzií kvetoucích na výhoncích aktuálního roku se výrazně liší od předchozí možnosti. Prořezávání by mělo být prováděno brzy na jaře a ponechán pouze pár pupenů. S příchodem tepla budou zbývající pupeny produkovat nové, silné a vitální výhonky, na kterých mají kvést nové květy hortenzie.

Po období květu doporučujeme odstranit sušené a nemocné výhonky a také květenství, která již odkvetla.