Množení řízkováním vám může pomoci získat mnoho nových rostlin. U některých řízků se však zakoření mnohem tvrději než u jiných. Proto můžete použít stimulanty zakořenění. K dispozici je mnoho variant: komerční i populární. Dnes vám povíme o propolisu. Kromě dalších užitečných vlastností, které má, pomáhá také stimulovat zakořenění nových řízků.

Propolis je viskózní a lepkavá sloučenina, nazývaná také včelí lepidlo, která se skládá z rostlinných pryskyřic, pylu a sekretů slinných žláz včel. Dále obsahuje flavonoidy, silice a vitamíny (A, C, E, skupiny B), aminokyseliny a minerály (draslík, křemík, hliník, měď, železo, chrom, fosfor, titan a vanad). Jakmile se do vody, ve které se řízky nacházejí, dostane pouze tato magická kompozice, začnou se kořeny rychle vyvíjet.

POTŘEBUJEŠ:

-5 g čistého propolisu nebo 3 polévkové lžíce propolisové tinktury;

-300-400 ml vody.

PROCEDURA:

1. Propolis rozpusťte ve vodě. Získaný roztok nalijte do vhodné sklenice nebo nádoby.

2. Ponořte základnu řízků do roztoku propolisu a nechte je s ním interagovat po dobu 2 dnů.

3. Poté z něj odstraňte řízky a vložte je do čisté vody.

4. Pokud nemáte čistý propolis, můžete použít propolisovou tinkturu. Lze jej zakoupit v lékárně. Nalijte 3 polévkové lžíce tinktury na malý talíř a odložte na 5-6 hodin, aby se z ní odpařil alkohol. Poté ji nalijte do vody, ve které řízky zakořeníte.

Užijte si zahradničení!