Pěstování okurek prostřednictvím sazenic pěstovaných ve sklenicích nebo květináčích umožňuje získat časnou sklizeň okurek a také získat silné a odolné keře, které odolávají útokům škodlivého hmyzu a šíření houbových patogenů. Proto preferujeme tuto metodu a semena okurek již nevyséváme přímo na zahradu.

POTŘEBUJEŠ:

-semena okurek;

-kastrol + papírové ručníky;

-substrát pro výsadbu;

-pinzeta;

-stojatá voda;

-plastové kelímky, objem 200 ml;

-bedna;

-velký kus filmu;

-minerální nebo přírodní fosforečné a draselné hnojivo.

PROCEDURA:

1. Semínka okurky vyplývejte tak, že je vložíte do malého kastrolu vyloženého papírovými utěrkami namočenými ve vodě. Kastrol zakryjte pokličkou a umístěte jej poblíž radiátoru, aby se teplota kolem něj pohybovala kolem 28 °C. Při dodržení těchto podmínek semena vyklíčí během 8-10 hodin.

Sazenice okurek začínáme pěstovat začátkem dubna.

2. Připravte substrát k výsadbě. Připravujeme ji z prosáté půdy v kombinaci s malým množstvím kompostu, dřevěného popela a písku. Podklad by měl být lehký a sypký.

3. Naplňte sklenice připraveným substrátem a ponechte asi 2-3 cm volné pod jejich horním okrajem.

4. V každé sklenici udělejte do substrátu asi 2 cm důlek a vložte do něj semínko. Zakryjte substrátem. Zalévejte ji stojatou vodou.

5. Zakryjte dno přepravky fólií a vložte do ní sklenice. Zakryjte je fólií, abyste vytvořili skleníkový efekt, a uchovávejte je na teplém místě (asi 25 °C), dokud se neobjeví první výhonky. Poté fólii odstraňte a přepravku uchovávejte na slunném místě nebo uměle osvětlenou (10-12 hodin denně), dokud se ve všech sklenicích neobjeví výhonky. Nezapomeňte v nich substrát pravidelně zalévat.

6. Poté můžete přepravku vynést na uzavřený balkon nebo uzavřenou verandu po celý den. Pokud teplota klesne pod 16 °C, zakryjte ji fólií, zachyťte ji háčky, ale ponechte otvor pro cirkulaci vzduchu. A večer dáme bednu pod ultrafialovou lampu na další 3-4 hodiny, abychom zabránili nadměrnému prodlužování sazenic, protože noční teplota v domě je 20-25°C (optimální noční teplota pro okurky je 16-20°C).

7. Když sazenice ukáží 1-2 pravé listy, vyplňte substrát ze sklenic. Uvědomte si to před zaléváním. Tímto způsobem zabráníte nadměrnému prodlužování sazenic a stimulujete je k vývoji nových kořenů z části stonku, kterou jste pokryli zeminou.

8. Po 3-4 dnech po naplnění substrátu ze sklenic přihnojte sazenice hnojivem obsahujícím fosfor a draslík (bez dusíku).

9.In 28-30 dnech budou sazenice dostatečně vyvinuté a připravené k výsadbě na zahradě (do poloviny května). Předtím je nechte 2-3 dny přes noc venku, aby si zvykly na nízké noční teploty.

Užijte si zahradničení!