Aby lilie dobře rostly a krásně kvetly, je třeba je správně vysazovat a správně se o ně starat, včetně pravidelného hnojení.

Krásné lilie jsou jedny z nejoblíbenějších zahradních a pokojových rostlin. Vypadají skvěle v živých plotech, když jsou vysazeny jednotlivě nebo ve skupině. Tyto královské květiny preferují prostornost a světlo z nepřímého slunečního světla.

VÝSADBA LILIÍ

Cibulky těchto víceletých rostlin lze vysazovat jak na jaře, tak na podzim. Za optimální období pro tento postup se však považuje období mezi druhou dekádou srpna a polovinou září. Cibulky se tak dokážou zotavit a výsadba nebo opětovná výsadba jim neublíží. Navíc budou mít dostatek času na adaptaci na nové místo, dokud se nerozpoutají mrazy.

Nota bene! Cibulky vysazené na jaře již mají jemné a křehké výhony, které může chlad nebo vaše neopatrné pohyby snadno poškodit.

Pozemek, na který plánujete zasadit lilie, musí být dobře přihnojen. Organická hnojiva by měla být zapracována do půdy rok před výsadbou lilií. Půda by měla být kyprá, s neutrálním pH a neměla by umožňovat stagnaci vody (proto se pod cibulky lilií přidává písek). Cibule vybrané pro výsadbu by měly být tvrdé, zdravé, bez skvrn a stop hniloby. Hloubka, do které má být cibule zasazena, závisí na její velikosti a je rovna “3 x její výšce”.

Cibule lilií by měly být vysazeny na pískovém “loži”.

HROJENÍ LILIÍ

Lilie vyžadují hnojivo po celou sezónu. Proto by bylo nejlepší přidat minerální hnojiva ihned po skončení jarních mrazů. Dusičnan amonný, který příznivě ovlivňuje vývoj rostlin, tedy rozprostřete na mokrou půdu: při prvním hnojení stačí jedna polévková lžíce hnojiva na 1 metr čtvereční.

Další hnojení se provádí v květnu po vzejití výhonků. 40-50 g hnojiva bohatého na dusík, fosfor a draslík se rozpustí v 10 litrech vody. Tento živný roztok se nalije na základnu lilií po zalévání jejich půdy. Protože je tekutý, rychleji se dostává ke kořenům a lépe se vstřebává. Podobné hnojení by mělo být provedeno po objevení pupenů.

Lilie reagují na hnojení bohatým kvetením.

V červenci, těsně před květem, je nutné přidat dvojitý superfosfát a potašové a hořečnaté hnojivo: rozpusťte 10 g a podle toho 15 g každého hnojiva v 10 litrech vody.

Během vegetačního období se do půdy kolem lilií přidává dřevěný popel: 100 g popela na 1 metr čtvereční. Toto hnojení přispívá k opevnění rostlin a jejich hojnějšímu a intenzivnějšímu kvetení.

Poslední základní hnojení se aplikuje po odkvětu (pro obnovu a zrání cibulovin). Používá se superfosfát a síran draselný. Po odkvětu by se lilie neměly prořezávat, protože jejich nadzemní části přispívají k hromadění živin v cibulích a jejich růstu. Před začátkem mrazů je květinový pozemek pokryt humusem z listů. Kompost chrání lilie před mrazem a na jaře plní roli mulče.

Dobré vědět! Aby neonemocněly a nádherně kvetly, s velkými květy je třeba lilie znovu vysadit jednou za 3-5 let. Profylaxe chorob se provádí posypáním lilií 1% roztokem síranu měďnatého a hašeného vápna během vegetativního období. Půda kolem lilií je udržována kyprá, mírně vlhká a zbavená plevele.

Jak vidíte, vynikajícího kvetení lilií lze dosáhnout poměrně snadno. Nejdůležitější je zasadit a přihnojit je včas.

Užijte si zahradničení!