Užitečné informace pro ty, kteří chtějí pěstovat rajčata!

1. JAK VYBRAT SUBSTRÁT PRO SEMENA RAJČAT?

Půda musí být uvolněna a dekontaminována. Preferujeme komerční substráty, protože obsahují půdu z půdy, na které nebyly pěstovány zeleninové plodiny. Riziko vzniku plísňových chorob a škodlivého hmyzu je tedy minimální.

Komerční substrát ale kombinujeme s dalšími 2 složkami: nasekaným dolomitem nebo křídou a hnojivem, které obsahuje fosfor (superfosfát, monofosforečnan amonný atd.). Jsou velmi důležité pro vývoj kořenového systému.

2. JAKÁ JE OPTIMÁLNÍ TEPLOTA PRO PĚSTOVÁNÍ SAZENIC RAJČAT?

Pokud je okolní teplota vyšší než 25 °C, první výhonky se objeví 5. den po výsevu.

Pokud je okolní teplota rovna 22-25 °C, výhonky vyraší 8.-9. den po výsevu.

V případě potřeby můžete semena rajčat předem namočit: na 10 minut do teplé vody (50 °C). Poté je vyjměte z vody, osušte pomocí papírových utěrek a zasejte.

3. DO JAKÉ NÁDOBY SE VYSÉVAJÍ SEMENA RAJČAT?

Můžete si vybrat nádobu s hloubkou 2,5-3 cm. Tato hloubka je dostatečná pro sazenice, protože se vyvíjejí rychle a 20. den vývoje je stejně potřeba je přesadit.

4. VZDÁLENOST MEZI SEMENY RAJČAT

Vzdálenost mezi řádky by měla být alespoň 3 cm a mezi semeny – nejméně 1 cm.

Pokud ale máte několik odrůd rajčat a chcete je zasít do sklenic, vyberte si sklenice většího průměru a do každé zasejte asi 10 semen. Sazenice tak budou mít dostatek prostoru a světla a budou se moci optimálně vyvíjet až do okamžiku sběru.

5. UNDE TREBUIE PUS RECIPIENTUL, ÎN CARE AU FOST SEMĂNATE SEMINȚELE DE ROȘII?

După ce veți semăna semințele de roșii și le veți uda, acoperiți recipientul sau recipientele cu folie alimentară sau cu o pungă de plastic, ca să creați efectul de seră. Puneți recipientul într-un loc cald (de exemplu, lângă calorifer) până în momentul răsăririi lăstarilor. Apoi transferați-l pe pervaz, la lumină: temperatura mai scăzută de aici va determina călirea răsadurilor și le va încetini creșterea, permițându-le să-și orienteze resursele spre dezvoltarea sistemului radicular.

6. ZALÉVÁNÍ SAZENIC RAJČAT

Provádí se, když sazenice vykazují 2-3 pravé listy. V době opětovného vysazení můžete sazenice prohloubit do spodní řady listů. Vyvíjejí tak další kořeny a stávají se silnějšími.

7. PRVNÍ OPLODENÍ

Více než 7 dní po opětovné výsadbě lze sazenice rajčat přihnojit jakýmkoli komplexním minerálním hnojivem: lžící hnojiva na 10 litrů vody. Koncentrace hnojiva by měla být velmi malá, protože sazenice nepotřebují mnoho živin a přebytečné minerály se mohou hromadit v půdě, což v budoucnu negativně ovlivňuje rostliny.

8. OPTIMÁLNÍ OBDOBÍ PRO VÝSEV SEMEN PRO ZÍSKÁNÍ ČASNÉ SKLIZNĚ

Semena neurčitých odrůd rajčat by měla být zaseta do 1. března.

A pokud nechcete při pěstování rajčat používat chemikálie, musíte získat silné, 100 dní staré sazenice, což znamená, že semena musíte zasít začátkem února. 100 dní staré sazenice ukazují květy a někdy i vázané plody. Musí být zasazeny do trychtýřovitých jam vzpřímeně a prohloubeny tak, aby k hornímu okraji každé jámy zůstalo nezakrytých asi 15 cm. Poté se sazenice postupně přizpůsobují a narovnávají, aniž by ztratily květy a plody (tento proces trvá asi 2 týdny). Poté naplňte výsadbové jámy zeminou. Díky tomu sklidíte první zralá rajčata na začátku června!

Užijte si práci!