Jedním z hlavních rysů orchidejí jsou jejich vzdušné kořeny. Rostou nad zemí, to znamená, že se rozprostírají po povrchu substrátu, překonávají květináč a táhnou se do stran a nahoru. Někteří majitelé orchidejí nevědomky nemusí správně odříznout kořeny, což může způsobit, že orchidej přestane kvést a vytvoří nové stonky.

Pojďme zjistit, jaká je role vzdušných kořenů orchidejí, jak vypadají v dobrém a špatném stavu a jak a kdy je můžeme správně seříznout, abychom nepoškodili rostlinu.

Orchidej tedy potřebuje vzdušné kořeny z několika důvodů. Za prvé, ve svém přirozeném prostředí se orchidej svými vzdušnými kořeny přichytí ke stromům jako liána. Kromě toho vzdušnými kořeny spotřebovává živiny ze vzduchu, slunečního záření a oxidu uhličitého. Když jsou zdravé, vzdušné kořeny vypadají jako na obrázku níže: dlouhé, bílé, ale na koncích zelené. Zelená špička kořenů naznačuje, že vlhkost v místnosti je dostatečná, což znamená, že se orchidej cítí velmi dobře a může se normálně vyvíjet.

Pokud si však všimnete situace, jako je ta na následujícím obrázku, pak vězte, že to jasně naznačuje, že se orchidej nevyvíjí správně. Suché, křehké a holé vzdušné kořeny uvnitř by měly být ostříhány ostrými nůžkami a dezinfikovány na místo, kde začíná jejich čerstvá, hustá a zelená (bílo-zelená) část. Vězte také, že pokud odříznete zdravé kořeny zelenou špičkou, odříznete orchidej přísun živin a pravděpodobně na dlouhou dobu přestane kvést a produkovat nové stonky.

Pokud vzdušné kořeny vaší orchideje Nejsou suché, ale pouze bílé, bez zelených konců, to je také třeba opravit. Absence zelené špičky vzdušných kořenů naznačuje, že místnost není dostatečně vlhká. Vložte špičky vzdušných kořenů do vody a nechte je tam, dokud se voda časem sama neodpaří. Tímto způsobem poskytnete orchideji potřebnou vlhkost. Díky tomuto malému triku se orchidej bude cítit pohodlně a začne aktivně vyvíjet nové stonky a produkovat květy!

Užijte si práci!