Dnes vám řekneme, co dělat s keři rajčat, aby se všechna jejich květenství proměnila v plody a nedošlo k potratu vaječníků. Pěstování rajčat není snadný úkol pro ty, kteří chtějí mít vždy bohatou úrodu, ale tohoto cíle lze snadno dosáhnout, pokud se bude dodržovat několik jednoduchých pravidel.

Na obrázku níže jsou zobrazeny tyčinky květu rajčete, které se spojily do tvaru kužele (1), a blizny pestíku, které se nacházejí uvnitř (2).

Všechny odrůdy rajčat (s determinovaným nebo neurčitým růstem) jsou samosprašné, to znamená, že se vyznačují samoopylením. Proč tedy neplodí ovoce? Všechno je jednoduché: pokud se rajčata pěstují ve skleníku, chybí mu opylující hmyz – například včely, které mohou sedět na květu a třepat pyl z tyčinek do pestíku. Skleník také postrádá vítr, který má stále opylovací roli. Proto chybí opylení a květy jednoduše opadávají.

Zde je to, co musíte udělat! Každé ráno (pyl je ráno připraven k opylení) se přibližte ke každému keři a trochu zatřeste jeho podpůrným drátem. Po tomto náhlém protřepání se pyl snadno dostane na všechny květy v trsu.

Iar dacă roșiile dumneavoastră sunt scunde (cu creștere determinată) și nu sunt legate de araci, atunci pur și simplu scuturați-le tulpinile (prin loviri ușoare), dar fără să exagerați, ca să nu le lezați.

Realizați această procedură cu regularitate (în fiecare dimineață sau de fiecare dată, când vizitați sera sau solariul), deoarece tufele formează noi inflorescențe și procesul de polenizare trebuie să fie continuu.

Také postupy péče o keře rajčat jsou opylující: dětinskost, odstraňování spodních listů atd. Během nich se keře setřesou a pyl se šíří.

Užijte si zahradničení!