Věděli jste, že „kobliha“ se nemusí nutně rýmovat se smažením? Tento recept na donuty v troubě Thermomix je toho důkazem. V míse svého super robota připravte koblihové těsto, nechte ho vykynout, tvarujte malé koblihy, které pak upečte v rozpálené troubě. Získáte kulaté, měkké a vzdušné housky, které můžete jíst hladké nebo dobře naplněné (viz tipy).

Aby byl recept úspěšný, musíte ingredience pečlivě změřit a připravit je před zahájením receptu. Musíte také respektovat dobu a teplotu vaření, proto postupujte podle kroků popsaných níže krok za krokem.

OZNÁMENÍ

Obtížnost: Snadná
Příprava: 10 min
Vaření: 10 min
Odpočinek: 2 hodiny 30 minut

Ingredience:

320 g mouky
130 g mléka (plus trochu na kartáčování)
60 g cukru
30 g měkkého másla
7 g sáček aktivního sušeného droždí
1 vejce
1 špetka jemné soli

Na závěr:

30 cl vody
80 g moučkového cukru

PŘÍPRAVA:

Do mísy Thermomix dejte mléko, droždí, měkké máslo a cukr. Zahřívejte za míchání po dobu 2 minut 30 sekund na 37 °C, rychlost 2.

Přidejte mouku, vejce a sůl. Hněteme 4 minuty, režim hnětení. Získané těsto musí být elastické a nesmí se lepit na stěny nádrže robota. Těsto necháme na teplém místě odpočinout a dáme do mísy lehce vymazané olejem. Přikryjeme čistou utěrkou a dáme na teplé místo (nebo do trouby vyhřáté na 45°C, poté vypnutou), aby těsto nechalo 2 hodiny odpočívat.

Když těsto dobře vykyne, vytlačte plyn lehkým hnětením konečky prstů. Poté ho rozprostřete na lehce pomoučněnou pracovní plochu tak, aby vznikl velký kruh o tloušťce 1,5 cm.

Pomocí vykrajovátka na cukroví vykrájejte z těsta stejně velké kolečka. Umístěte je na plech pokrytý pečicím papírem nebo silikonovou pečicí podložkou a oddělte je od sebe. Nechte dalších 30 až 45 minut odpočívat při pokojové teplotě, přičemž troubu předehřejte na tl.6 (180°C).

Vršky donutů lehce potřete štětcem namočeným v mléce. Vařte 10 minut, dokud nezezlátnou a pěkně nafouknou. Poté je vyndejte z trouby a nechte vychladnout.

Chcete-li donuty dokončit a dát jim ten sladký křehký vzhled, připravte si dva hluboké talíře. Do jedné nalijte vodu a do druhé cukr. Každou koblihu velmi rychle ponořte do vody a poté ji rychle obalte v cukru. Před konzumací nechte odpočinout a usušte na mřížce.

Koblihy pečené v Thermomixu můžete jíst tak, jak jsou, nebo je ozdobit Nutellou® nebo ovocným džemem. Kuličkovým perem, které zakryjete přilnavou fólií, udělejte na boku každé koblihy dírku a poté ji ozdobte náplní dle vlastního výběru, kterou jste předtím umístili do cukrářského sáčku s hladkou tryskou.