Oranais, meruňkové croissanty nebo marocké v Bretani, meruňky, chouettes nebo dokonce meruňkové sklenice na jihu Francie, mnoho různých názvů pro toto lahodné pečivo, které se v tomto receptu vyrábí.

Jeho zvláštnost spočívá především v jeho tvaru, který může připomínat sklenice (dvě čočky jsou reprezentovány 2 půlkami meruněk), odtud jeden z jejích názvů: „meruňkové sklenice“.

OZNÁMENÍ

Oranais by a priori pocházel z Oranie (oblast Alžírska) – odtud jeho název – a byl vyvinut během francouzské kolonizace: pečivové krémy a těsto na croissanty znamenají velmi jasný vliv francouzštiny, zatímco meruňky byly poté masivně pěstovány v Alžírsku.

Obtížnost: Snadná
Příprava: 15 min
Vaření: 20 min

Ingredience / pro 6 osob:

– 1 váleček listového těsta
– 1 plechovka meruněk v sirupu
– Meruňkový džem
– 1 žloutek
– Moučkový nebo krupicový cukr

pudink:

– 25 cl mléka
– 1 sáček vanilkového cukru
– 55 g moučkového cukru
– 20 g kukuřičného
škrobu – 2 žloutky

PŘÍPRAVA

Listové těsto nakrájejte na 6 obdélníků (zaoblené okraje trochu protáhněte, aby vznikly obdélníky). Je v pořádku, pokud rohy nejsou dokonale ostré.

Připravte si cukrářský krém: Svařte mléko s vanilkovým cukrem. Vyšleháme žloutky s cukrem a přidáme kukuřičný škrob. Směs. Za stálého šlehání podléváme vroucím mlékem. Vraťte do rendlíku a na mírném ohni za stálého šlehání zahustěte. Nalijte do nádoby a nechte vychladnout.

Meruňky sceďte, 1 polévkovou lžíci šťávy si ponechte na přidání do pudinku. Scezené meruňky položte na savý papír, aby dokonale odkapaly.

Na každý obdélník naneste trochu cukrářského krému, vyhněte se dvěma rohům.

Navrch rozložte 3 plátky meruněk. Poté přehneme rohy přes sebe a uzavřeme je trochou žloutku.

Vršek oranais potřete štětcem žloutkem. Posypeme moučkovým cukrem nebo lépe krystalovým cukrem (perličkovým cukrem). Pečeme 15 až 20 minut na 180°C, aby byl vršek pěkně zhnědlý. Poté na mírném ohni zahřejte trochu meruňkového džemu a zakryjte Oranais štětcem. Užijte si teplé nebo studené.