Existuje mnoho receptů, kde můžeme použít suroviny, které už máme doma, i to, co zbylo z určitých jídel.

V tomto článku vám představujeme tento slavný zdravý recept z Nord Pas-de-Calais: „Pain d’chien“ nebo „Pudding“!

OZNÁMENÍ

 

Ingredience:

500 g starého chleba
1 litr nebo více mandlového mléka
120 g medu
150 g rybízu
3 celá vejce
Trochu vanilky na dochucení
2 nebo 3 lžíce kukuřičné mouky jen na zahuštění

příprava:

V míse namočte chléb do mandlového mléka, medu a kukuřičné mouky, poté rozklepněte celá vejce a vše smíchejte s vanilkou a rozinkami.

Směs dejte do formy dle vlastního výběru a pečte 1 hodinu v troubě na 180°.

Hrozny můžete také nahradit jablky, banány atd.

Dobrou chuť !

 

Výhody přísad

Mandlové mléko

Mandlové mléko obsahuje výrazně méně kalorií než mléko kravské. Je ideální pro lidi, kteří chtějí snížit příjem kalorií a zhubnout.

Šálek neslazeného mandlového mléka o objemu 8 uncí obsahuje asi 60 kalorií, zatímco stejné množství kravského mléka obsahuje 146 kalorií. To znamená, že mandlové mléko obsahuje o 65–70 % méně kalorií.

240 ml šálek mandlového mléka poskytuje 20 až 50 % vaší denní potřeby vitamínu E. Na druhou stranu kravské mléko vitamín E neobsahuje.

Rybíz

Porce půl hrnku rybízu obsahuje 5 g vlákniny. Toto množství poskytuje asi 20 % doporučeného denního příjmu vlákniny pro zdravé dospělé muže a ženy po dietě s 2000 kaloriemi.

Rybíz obsahuje značné množství mědi, která je nezbytná pro dobré zdraví. Tělo skutečně využívá měď k syntéze kolagenu a podpoře vstřebávání železa.

Je také nezbytný pro energetický metabolismus a pomáhá zabránit sloučeninám volných radikálů v poškozování buněčné tkáně a DNA.

Dostatečný příjem mědi může snížit riziko vzniku osteoporózy, osteoartrózy, problémů se štítnou žlázou a anémie.

Vejce

Je pravda, že vejce mají vysoký obsah cholesterolu, jediné vejce obsahuje 212 mg cholesterolu, více než polovinu doporučeného denního příjmu 300 mg.

Je však důležité mít na paměti, že cholesterol ve stravě nemusí nutně zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi.

Podle studie zveřejněné v The American Journal of Cardiology mají lidé s vyššími hladinami HDL cholesterolu, nazývaného také dobrý cholesterol, obecně nižší riziko srdečních chorob, mrtvice a dalších zdravotních problémů.

Konzumace vajec je skvělý způsob, jak zvýšit hladinu dobrého cholesterolu. Podle dánské studie zvyšuje konzumace dvou vajec denně po dobu šesti týdnů hladinu dobrého cholesterolu o 10 %.