Popel z komína: 10 použití, která byste měli znát

Kdysi, před mnoha lety, než se v obchodech objevily průmyslové prací prostředky, se prádlo pralo   bělidlem  .

Krbový popel: louh

Louh se vyráběl z dřevěného popela. Pokud máte doma krb nebo kamna, určitě se bez nich neobejdete. Místo vyhazování může být dobrý nápad (také z důvodu úspory peněz, v dnešní době, která slibuje, že to bude velmi obtížné), použít ji jako naše prababičky, totiž prát.

„Přísady“ na výrobu louhu rozhodně nejsou složité. Kromě popela vlastně stačí jednoduše a skromně nabrat vodu z kohoutku. Je jasné, že náklady na bělidlo jsou prakticky zanedbatelné, protože se jedná o tyto složky.

Co je potřeba k přípravě?

Budete potřebovat: asi   200 gramů   dřevěného popela; jeden litr vody z vodovodu; starý   hrnec   s poklicí; dřevěná hůl/naběračka; pár rukavic; tenký hadřík na filtrování všeho.

S těmito dávkami můžete získat asi 230 mililitrů bělidla a asi 250 gramů popelové pasty. Je zřejmé, že pokud je popela hodně, můžete také zvýšit dávkování, abyste měli malou rezervu. V tomto případě může mít smysl použít jeden kilogram popela a pět litrů vody.

Popel z komína: 10 použití, která byste měli znát

Prvním krokem je prosátí popela, aby se odstranily případné nečistoty. Poté popel nasypeme do hrnce, který máme k dispozici a následně podlijeme vodou.

Teď už jen stačí zahřát k bodu varu a poté nechat alespoň hodinu a půl louhovat. Je jasné, že čím déle se vaří, tím více se voda odpařuje a tím je louh koncentrovanější a účinnější.

V každém případě je lepší nepřekročit dvě hodiny.

Plamen by měl být nízký a čas od času promíchejte dřevěnou tyčí nebo čímkoli, co máte k dispozici. Hrnec by měl být zakrytý, ale nejlepší je nechat trochu místa, aby mohla unikat pára.

Před použitím je nutné nechat bělidlo působit alespoň dvanáct hodin.

Nasaďte si rukavice

Po odpočinutí se louh (tekutá část) přelije do jiné nádoby, nejlépe skleněné: to by mělo být provedeno pomocí filtračního papíru nebo síta přikrytého jemnou lněnou nebo bavlněnou látkou. Během tohoto procesu se doporučuje nosit rukavice.

Na konci tohoto procesu budete mít k dispozici dva produkty: louh, který může mít různou barvu v závislosti na dřevě spáleném na výrobu popela, a popelovou pastu, kterou lze stáčet a skladovat ve sklenici. sklenice. Oba přípravky vydrží dlouho, ale preventivně by interval mezi přípravou a užitím neměl přesáhnout jeden rok.

Popel z komína: 10 použití, která byste měli znát

Bělidlo má mnoho použití: Zředěné ve vodě a umístěné v nádobě s rozprašovačem lze použít k čištění omyvatelných povrchů, jako jsou koupelnové vybavení a dlaždice. Stačí půl sklenice až litr vody.

Pro zvýšení účinnosti pracího prostředku můžete také použít půl polévkové lžíce bělidla v pračce. Dalším použitím je mytí podlah rozředěním sklenice bělidla v kbelíku s vodou a následným drhnutím jako obvykle.

Popelová pasta je ideální pro čištění dna hrnců, talířů a různého nádobí, zvláště pokud je silně znečištěné.

Komínový popel a jeho mnohostranné využití.

Obecně lze krbový popel použít:   jako mýdlo   s přídavkem olivového oleje; držet   šneky  pryč;  Čistěte a vyleštěte  nerezovou ocel ;   obohatit zahradní kompost; jako   přírodní hnojivo   : malé množství popela může    kompenzovat  půdu, která je příliš kyselá ;  tát sníh nebo led ; čisté   příbory   ;  Připravte si hroznovou melasu .