Krbový popel: 10 použití, která musíte znát

Kdysi, před mnoha lety, než se v obchodech objevily průmyslové prací prostředky, se prádlo pralo louhem .

Krbový popel: 10 použití, která bezpodmínečně potřebujete znát

Krbový popel: louh

Louh se vyráběl z dřevěného popela. Pokud máte doma krb nebo kamna, tohle vám jistě nebude chybět. Než ho vyhodit, může být dobrý nápad (i kvůli úspoře peněz, v dnešní době, která slibuje, že to bude velmi obtížné), použít jej jako naše prababičky, tedy vyprat prádlo.

„Přísady“ na přípravu louhu rozhodně nejsou složité. Kromě popela ve skutečnosti stačí získat jednoduchou a skromnou vodu z kohoutku. Je jasné, že vzhledem k tomu, že se jedná o komponenty, jsou náklady na louh prakticky zanedbatelné.

Co je potřeba k jeho přípravě

Budete potřebovat: přibližně 200 gramů dřevěného popela; jeden litr vody z vodovodu; starý hrnec s poklicí; dřevěná tyč/naběračka; pár rukavic; tenký hadřík na filtrování všeho.

S těmito dávkami můžete získat přibližně 230 mililitrů louhu a přibližně 250 gramů popelové pasty. Je samozřejmé, že pokud máte k dispozici dostatek popela, lze dávky i zvýšit, také abyste měli trochu rezervy. V tom případě může být nápadem použít jedno kilo popela a pět litrů vody.

Krbový popel: 10 použití, která musíte znát

První operací je prosátí popela, aby se odstranily případné nečistoty. Poté popel nasypeme do hrnce, který máme k dispozici a následně podlijeme vodou.

V tu chvíli už zbývá jen zahřát k bodu varu a pak nechat alespoň hodinu a půl vařit. Je jasné, že čím déle se vaří, tím více se voda odpařuje a tím bude louh koncentrovanější a výkonnější.

V každém případě je lepší nepřekročit dvě hodiny.

Plamen musí být nízký a tu a tam musíte zamíchat dřevěnou tyčí nebo čímkoli, co máte k dispozici. Pánev by měla být zakrytá, ale je nejlepší ponechat mezeru, aby se mohla pára odvětrat.

Před použitím musí louh alespoň dvanáct hodin odpočívat.

Nasaďte si rukavice

Po odležení přelijte louh (což je tekutá část) do jiné nádoby, nejlépe skleněné: to by mělo být provedeno pomocí filtračního papíru nebo sítka pokrytého tenkou lněnou nebo bavlněnou látkou. Při této operaci je vhodné používat rukavice.

Na konci této operace máte dva produkty: louh, který může mít různou barvu v závislosti na dřevě spáleném na výrobu popela, a popelovou pastu, kterou lze slít a uložit do skleněné nádoby. Oba přípravky vydrží dlouho, ale preventivně je nejlepší nepřekročit rok mezi přípravou a použitím.

Krbový popel: 10 použití, která musíte znát

Louh může mít mnoho použití: zředěný ve vodě a přenesený do nádoby s rozprašovačem může být použit k čištění omyvatelných povrchů, jako jsou koupelnová zařízení a dlaždice. Stačí půl sklenice na litr vody.

Pro zvýšení účinnosti pracího prostředku lze v pračce použít i půl odměrky louhu. Dalším využitím je mytí podlah, rozředění sklenice louhu v kbelíku s vodou a následné vytírání běžným způsobem.

Pokud jde o popelovou pastu, je vynikající na čištění dna hrnců, talířů a různého nádobí, zvláště když jsou na nich ulpívající nečistoty.

Krbový popel a jeho různá použití

Obecněji lze popel z krbu použít: jako mýdlo s přídavkem olivového oleje; držet šneky pryč ; k čištění a leštění nerezové oceli ; obohatit zahradní kompost ; jako přírodní hnojivo : malé množství popela může obnovit rovnováhu nadměrně kyselé půdy ; rozpouštět sníh nebo led ; čistit stříbro ; k přípravě hroznové melasy .