Není pochyb o tom, že psi a kočky   jsou věrnými a nepostradatelnými společníky mnoha italských rodin. Stejně tak není pochyb o tom, že každý, kdo má chlupatého kamaráda, by mu měl věnovat zvláštní péči a pozornost (až na extrémní případy, o kterých se nebudeme bavit).

Pro potřeby domácích mazlíčků je vyhrazen koutek lékárničky a s příchodem léta bezesporu dominují pesticidy.
Ochrana našich přátel   před jejich útoky   je   prioritou,   ale zkusme přijít na to, jak se co nejlépe chovat.
Proto je nyní nutné podniknout rychlou obhlídku a problém vyřešit, neboť vedrem se tito paraziti probouzejí ze zimního spánku a vrací se k útoku.
Chcete se dozvědět více? Nech nás začít!

 

Klíšťata a blechy: Ale co to vlastně je?

Klíšťata   jsou   roztoči   z čeledi pavoukovců, tedy pavouci, ale „pouze“ samička se živí lidskou a zvířecí krví a zůstává přichycena na kůži po dobu nezbytně nutnou ke krmení. Jakmile nabobtná tekutinou, odstěhuje se.

To vše se děje bez bolesti nic netušící oběti, ale ne bez vážných následků. Ve skutečnosti přenášejí prvoky, kteří přenášejí nemoci, jako je rickettsióza nebo knoflíková horečka, jako je piroplazmóza nebo babezióza, lymská borelióza nebo borelióza, ehrlichióza, Q horečka, encefalitida nebo TBE.

Vzhledem k tomu, že doba, kterou klíště stráví na své kořisti, se může pohybovat od 12 hodin až po celý týden, je důležité   jednat okamžitě, aby bylo vyhlazeno   bez často fatálních následků.

Chcete-li je identifikovat, vše, co musíte udělat, je cítit krk, podpaží a jazyk vašeho chlupatého přítele. Dále zkontrolujte rty, tváře, oční víčka a čelo. To jsou oblasti nejvíce postižené parazity.

Blechy jsou naproti tomu skutečným   hmyzem  mikroskopické velikosti (délka maximálně 1,5 mm); I v tomto případě je za útok vlastně odpovědná žena. Ve skutečnosti je to ona, kdo naklade 15 až 20 vajec denně přímo na srst zvířat (nebo na peří ptáků). Vylíhnutí nastává do 14 dnů a larvy se okamžitě začnou živit na obydleném povrchu epitelu a přenášejí infekce, jako je rickettsióza a salmonelóza. Jejich kousnutí také   způsobuje velké nepohodlí   : v postižených oblastech se může objevit dermatitida. Kromě toho se psi a kočky často zraňují, když se silně škrábou, aby zmírnili svědění.

Jak se tomu všemu můžeme vyhnout?

Psi a kočky: Chraňme je před napadením klíšťaty a blechami

Chránit naše chlupaté kamarády před útoky blech a klíšťat je nyní velmi snadné:    na trhu   jsou speciální obojky na ochranu proti parazitům a kapky, které se vkládají do oblasti mezi lopatkami,   aby jejich přítomnost vymýtily.

Mohou být chemické nebo přírodní, jako je neemový olej, který působí jako bariéra proti vlastní agresi, skoro jako by to byl jakýsi ochranný štít.
Kromě toho   mohou být šampony   speciálně navržené pro eliminaci hmoty také zpočátku užitečné, jakmile je objevena přítomnost hmyzu.

Zeptejte se však svého veterináře, který přípravek je pro vašeho mazlíčka nejlepší: co je ideální pro psa, může být škodlivé pro kočky nebo králíky.

Co se   však klíšťat týče,   musíte se vybavit speciálním nástrojem, kterým je jedno po druhém odstraňovat:   speciální pinzetou, která umožňuje otáčením pavoukovce oddělit jeho 8 nohou a rostrum (hlavu). Okamžitě ránu dezinfikujte, abyste se vyhnuli jakékoli infekci, a v následujících dnech oblast pečlivě kontrolujte.