Sušení prádla v zimě může být noční můrou! Mezi chladem a vlhkostí může zaschnout několik dní, ale stejně tak i vůně vlhkosti. Jak to tedy udělat? Zde jsou všechny naše tipy, jak rychleji schnout, ale také chyby, kterých je třeba se vyvarovat. První věc, která vás napadne, je použití sušičky. Pokud jej někteří raději nepoužívají v zimě, aby ušetřili elektřinu, nemusí to být nutně dobrý nápad. Ve skutečnosti sušením prádla pod širým nebem bude muset topení pracovat více a účet se zvýší. Toto řešení má ale svá omezení, ne každý je vybaven a ne všechno oblečení jde do sušičky. 

Znáte toto příslušenství, které vám umožní rychleji sušit prádlo v sušičce?

Conosci questo accessorio che ti permette di asciugare più velocemente il bucato nell
Pokud používáte sušičku, zde je malé příslušenství, které vám umožní rychleji usušit prádlo v sušičce, a tím ušetřit nějaké peníze. Jedná se o sušší míče. Tyto míče mají několik výhod: 

 • Doba schnutí se zkrátila o 30%;
 • Méně statické elektřiny;
 • Umožňuje změkčit prádlo.

Zde je návod, jak je správně používat. Vložte mokré prádlo do sušičky, aniž byste přeplnili, a poté přidejte 2 nebo 3 kuličky před zahájením cyklu sušení. Dobré vědět: stojí jen pár eur a mají dlouhou životnost až 500 cyklů.

Kdy je nejlepší pracovat se strojem v zimě?

Qual è il periodo migliore per lavorare la macchina in inverno?
Zatímco někteří lidé tráví své volné hodiny v pračce, v zimě, pokud jde o rychlejší sušení prádla, je nejlepší denní doba pro zahájení pracího cyklu ráno. Na co? Jednoduše proto, že ho můžete ráno pověsit ven a užívat si slunečních paprsků okny, abyste usušili prádlo. To také zabrání tomu, abyste spali v místnosti, která je příliš vlhká. 

Sušení prádla v koupelně: dobrý nebo špatný nápad?

Asciugare la biancheria in bagno: buona o cattiva idea?
Mít prádlo k sušení v obývacím pokoji nebo ložnici není zrovna esteticky příjemné. Víme, že umístění grilu do kuchyně je špatný nápad kvůli zápachu a riziku vystříknutí. A v koupelně, dobrý nápad nebo velká chyba? To opravdu není dobrý nápad, místnost je vlhká sprchami, dokonce i s VMC. Náš tip: vyberte si nejméně vlhkou místnost ve vaší domácnosti, s oknem, které můžete otevřít, nebo VMC, aby mohlo unikat co nejvíce vlhkosti. 

Větrání v chladném počasí: dobrý nebo špatný nápad?

Ventilare quando fa freddo: buona o cattiva idea?
Ačkoli mnoho lidí dělá tu chybu, že v zimě nevětrá, aby dům neochladili, je ještě horší, když prádlo sušíte uvnitř! Vnitřní vzduch je znečištěný, a pokud sušíte prádlo doma, kromě znečištění přichází i vlhkost. Abyste zabránili tomu, že vaše oblečení schne dva dny a nebude páchnout vlhkem, nejlepším řešením je otevřít okno místnosti, kam umístíte sušák, abyste podpořili výměnu vzduchu. Tím také zabráníte tomu, aby se na stěnách objevily stopy plísní. 

Jaké jsou nejlepší tipy pro správné zavěšení prádla na sušák?

Quali sono i migliori consigli per stendere correttamente il bucato sullo stendino?
Abyste zajistili, že vaše prádlo uschne rychleji, ale také bez záhybů, zde je několik tipů, které je třeba si zapamatovat: 

 • Prádlo dostatečně rozmístíme, aby vzduch lépe cirkuloval;
 • Nevrstvíme a neohýbáme se;
 • Zavěsíme zespodu a nejlépe na švy;
 • Zkontrolujeme, zda ponožky, spodní část kalhot nebo rukávy nejsou zmačkané.

Výhody sušení prádla na ramínkách

I vantaggi di asciugare la biancheria sulle grucce
Abychom se vyhnuli přetížení sušáku, aby prádlo rychleji uschlo, ale také abychom se vyhnuli pomačkaným oděvům, snažíme se co nejvíce věšet oblečení na ramínka. Na ramínka můžete pověsit například košile, halenky, trička nebo dokonce mikiny. Úspora času zaručena! 

Zde je nejlepší místo pro umístění sušáku na sušení prádla

Ecco il posto migliore dove posizionare lo stendino per asciugare il bucato
Najít místo, kam umístit stojan, je často bolest hlavy. Zabírá místo a rádi bychom ho umístili do rohu, aby byl vidět co nejméně. Ale pozor, aby vaše prádlo uschlo co nejrychleji, zde jsou nejlepší místa pro umístění sušáku:
 • Pokud je slunečno, dejte ho za okno;
 • V konceptu;
 • Ve vytápěné místnosti;
 • V nejméně vlhké místnosti.

Je dobré sušit prádlo venku v zimě?

Asciugare il bucato all
Když je v zimě velká zima a my se neodvažujeme vystrčit nos ven, věšení prádla na sušení na zahradě nebo na balkoně se zdá nemyslitelné. Přesto to může být v závislosti na počasí dobrý nápad. Pokud je slunečné a větrné počasí, prádlo velmi rychle uschne. Naopak, pokud prší nebo je vlhké počasí, i když je venku pod střechou, bude chvíli trvat, než uschne. Také se vyhněte umístění venku, když jsou teploty záporné, mohlo by zmrznout. 

Pravda nebo lež: Můžete pověsit prádlo na parapet nebo balkon?

Vero o falso: puoi stendere la biancheria ad asciugare sul davanzale o sul balcone?
Pověsit prádlo na balkon nebo parapet je dobrý nápad, když svítí slunce, ale co říká zákon? Velmi často předpisy o spoluvlastnictví, nájemní smlouvy nebo dokonce obecní vyhlášky zakazují věšení prádla na balkon nebo parapet, ať už z hygienických nebo estetických důvodů. Nezapomeňte si zkontrolovat pravidla týkající se vašeho spoluvlastnictví. Tento postup však může být povolen za určitých podmínek:
 • Použití malého sušicího stojanu, který nevyčnívá za zábradlí;
 • Nedovolte, aby prádlo přecházelo přes zábradlí a bylo příliš viditelné;
 • Prádlo nesmí být vidět zvenčí.

Jedním slovem: diskrétnost.

Jaký je tento tip, který vám ušetří čas sušení prádla?

Qual è questo consiglio che ti farà risparmiare tempo di asciugatura per il tuo bucato?
Jak vidíte, sušení prádla v zimě není snadné a vyžaduje metodu a znalost některých tipů. Zde je jeden, který vám ušetří drahocenný čas. V polovině sušení nezapomeňte oděv otočit, aby všechny části mohly uschnout. Pravidelně tedy kontrolujte, zda je prádlo suché. Jakmile je oděv suchý, sundejte jej, abyste získali více prostoru pro cirkulaci vzduchu.

Sušení prádla na radiátoru: dobrý nebo špatný nápad?

Asciugare la biancheria sul termosifone: buona o cattiva idea?
Pokud vaše prádlo uschne rychleji, je to špatný nápad. Tím zabráníte správnému šíření tepla v místnosti. Vaše radiátory pak budou muset spotřebovat více, aby to kompenzovaly, a váš účet se zvýší. Na druhou stranu to může být nebezpečné. Na radiátorech je také uvedeno, aby je nezakrývaly prádlo kvůli riziku požáru.

Jaké odstřeďování zvolit pro své prádlo?

Quale centrifuga scegliere per il tuo bucato?
Správná odpověď neexistuje, vše samozřejmě závisí na prádle, které do pračky vložíte. V ideálním případě se pro nekřehké prádlo rozhodněte pro maximální odstřeďování, které nabízí vaše pračka (alespoň 800 ot./min.). U jemného prádla, jako je hedvábí nebo svetry, je vyžadován vhodný cyklus odstřeďování. Zkontrolujte štítek oblečení nebo uživatelskou příručku sušičky. To má rozhodně program vhodný pro křehké prádlo. 

Proč byste neměli počkat, než pověsíte prádlo?

Perché non dovresti aspettare prima di stendere il bucato?
Čím déle budete s věšením prádla otálet, tím větší je riziko, že vaše prádlo bude zapáchat vlhkým zápachem. Ale to není vše, čím déle budete čekat, tím více bude vaše prádlo pomačkané a žehlení bude ještě obtížnější. Rada: nestartujte auto ráno a sušte ho až večer, když se vrátíte domů. Jakmile je cyklus dokončen, nechte prádlo uschnout.

Sušení prádla před radiátorem: opravdu dobrý nápad?

Asciugare la biancheria davanti al termosifone: davvero una buona idea?
Aby prádlo uschlo rychleji, je ideální umístit sušák do nejméně vlhké místnosti, případně vystavené průvanu, a do blízkosti zdroje tepla. Samozřejmě jej tedy můžete umístit nedaleko radiátoru a dávat pozor, abyste jej neumístili přímo před něj, jinak ve vaší místnosti již nebude cirkulovat horký vzduch.

Co je to za položku, která vám umožní rychleji sušit prádlo?

Cos
Pokud má váš domov tendenci být vlhký, měli byste již být obeznámeni s tímto zařízením, odvlhčovačem. Pomůže regulovat úroveň vlhkosti ve vaší domácnosti a vyčistit vzduch. Aby vaše prádlo uschlo rychleji, neváhejte jej umístit do místnosti, kde je umístěn sušák. Absorbuje vlhkost ve vzduchu.

Zde je několik tipů, jak zabránit tomu, aby vaše prádlo zapáchalo vlhkým zápachem

Ecco alcuni suggerimenti per evitare che il bucato senta odore di umido
Nejčastěji, pokud vaše oblečení schne dlouho, zachovají si poměrně nepříjemný vlhký zápach. To platí zejména například pro ručníky. Abyste se tomuto zápachu vyhnuli, zde je několik tipů: 

 • Použijte prací prostředek s parfémem nebo aviváží;
 • Před spuštěním pracího cyklu přidejte do zásuvky na prací prostředek několik kapek levandulového nebo rozmarýnového éterického oleje;
 • Pokud vaše prádlo páchne vlhkem, vyperte ho znovu tak, že prací prostředek nahradíte šálkem bílého octa. To dodá vašemu oblečení svěží vzhled.

Je fén dobrý nápad na sušení prádla?

L
Chcete-li vysušit tenký oděv nebo dokončit sušení oděvu, můžete použít vysoušeč vlasů. Ale pozor: 

 • Sušte, nejlépe zevnitř ven;
 • Mezi fénem a oblečením vzdálenost 15/20 cm;
 • U jemných oděvů se nepřibližujte příliš blízko k vysoušeči vlasů;
 • Nezůstávejte dlouho ve stejné oblasti;
 • Nefunguje na oblečení, které je příliš mokré nebo silné.

Znáte techniku sušení prádla žehličkou a ručníkem?

Conosci la tecnica del ferro e dell
Když je vaše prádlo téměř suché, můžete použít tento babiččin trik a dokončit jeho sušení. Položte oděv na žehlicí prkno a přikryjte jej froté ručníkem. Žehlete ručník na vysokou teplotu. To, i když je teplé, absorbuje veškerou zbytkovou vlhkost z vašeho oblečení. Buďte opatrní, ručník je nezbytný, pokud žehličku položíte přímo na vlhký nebo mokrý oděv, mohli byste látku poškodit.