Už vás nebaví prádlo, které schne celé dny a voní vlhkem? S tímto návrhem od babičky je to téměř dávná historie.

Od podzimu je problém stále stejný, prádlo schne dny a dny a v domě se brzy ocitneme přeplněné prádelními šňůrami. Ahoj vlhkost a kondenzace v bytech a domech, problémy s plísněmi, ale také nepříjemný zápach vlhkého prádla, který je obtížné odstranit! Co ale dělat, když nemáte sušičku nebo chcete omezit náklady na energii?

Odpověď: neměňte své návyky. Udělejte to jako vaše babičky a prababičky a pověste prádlo venku, aby uschlo v létě i v zimě. To by vyřešilo spoustu problémů a také by vám umožnilo pěkné snížení účtu za vytápění. Našim předkům můžeme věřit, vědí něco o praní a údržbě. Pak je čas uvést do praxe tyto cenné tipy, díky kterým si zamilujete mrazivý chlad zimy.

Jak to funguje? Pokud pověsíte prostěradla, ručníky a oblečení venku, když teplota překročí nulu stupňů, voda obsažená v prádle zmrzne a ztratí 90 % své vlhkosti díky chemickému jevu zvanému sublimace. To znamená, že voda přejde z kapalného stavu do pevného stavu, poté do plynného stavu a poté se odpaří. Jakmile vám oblečení ztuhne, je čas bezpečně přivézt sušák k vám domů. Prádlo, které ztratilo téměř veškerou vlhkost, bude schnout závratnou rychlostí. Prádlo sušené na čerstvém vzduchu bude navíc vonět svěže a už nebude staré ani vlhké.

Pokud opravdu nemáte na výběr, protože prší nebo nemáte venkovní prostor na pověšení oblečení, nezapomeňte dobře vyvětrat místnost, kam jste umístili sušák, vyberte si větranou a nejchladnější místnost v domě. Dávejte pozor, abyste jej neumístili příliš blízko radiátoru, abyste předešli riziku požáru. Nezapomeňte také obrátit oblečení naruby, aby rychleji uschlo.