Aby vaše hortenzie během teplého období produkovala krásné květy, nezapomeňte na toto zásadní gesto na konci února. Usnadní jeho růst a kvetení.

V letní zahradě není nic krásnějšího než kvetoucí hortenzie. Tyto rostliny jsou oblíbené u zahradníků, protože nejenže produkují mnoho neuvěřitelně barevných květů, ale jsou to také trvalky, což znamená, že po výsadbě každý rok dorostou. Pokud hortenzie vyžadují minimální údržbu, je nezbytné okamžitě zasáhnout, abyste se vyhnuli riziku menších květů nebo dokonce holých keřů.

Únor je obdobím, kdy se většina zahrádkářů může obávat, protože poškození mrazem může snadno poškodit květiny, když se na konci zimy probouzejí z vegetačního klidu. Nyní je nejlepší čas začít hortenzie kontrolovat a řádně je prořezávat, abyste zajistili, že vykvetou, jakmile se s příchodem jara oteplí

Hortenzie by se měly stříhat koncem února nebo začátkem března, než se rostlina plně probudí z vegetačního klidu, aby se snížil stres na květu způsobený zimními mrazy a usnadnilo se posouzení jejího zdravotního stavu kontrolou holých větví rostlin. Prořezávání se také provádí proto, aby hortenzie nevynakládaly energii na odumřelé nebo poškozené větve, ale místo toho si je rezervovaly na nový růst, aby v létě krásně kvetly.

Stále musíte vědět, jak hortenzii prořezávat. Lee Burkhill, oceňovaný zahradník, sdílel na svých webových stránkách Garden Ninja, že vědět, jak rostlinu prořezávat, je nezbytné pro zajištění “krásných květů”. Vysvětluje, že ji prořezává na konci února. To je docela rychlé, “nenechte se odradit velikostí, nebojte se, že si hortenzii poškodíte,” dodává.

Podle Leeho prořezávání hortenzií “nemůže být jednodušší”, protože vše, co potřebujete, jsou ostré a čisté zahradnické nůžky. Zde je návod, jak to udělat:

  1. Chcete-li začít, odstraňte hlavy sušených hnědých semen, která pocházela z loňského růstu, a jednoduše odřízněte novou sadu zelených výhonků.
  2. Nyní, když máte jasnější výhled na hortenzii, odstraňte asi čtvrtinu nejstarších stonků a položte je zpět na zem čistým řezem. To se provádí s cílem podpořit čerstvé květiny a zajistit, že rychle získáte větší a zářivější okvětní lístky, jakmile začne období květu hortenzie.

  3. Dále zkontrolujte střed hortenzie, zda se stonky nezdají být přeplněné nebo přerostlé. Jednoduše zřeďte a odstraňte všechny zamotané nebo zkřížené větve, protože poškozují rostlinu a časem ztěžují její údržbu.

  4. Odřízněte zbývající stonky nad pupenem v 1/3 výšky nebo v hlavním uzlu, abyste zabránili tomu, aby hortenzie nahoře příliš ztěžkly, jakmile začnou kvést.

  5. Posledním krokem je prohlédnout si hortenzii a ujistit se, že má zdravý, otevřený vzhled s dostatečnou cirkulací vzduchu.