Molice, často nazývané molice kvůli svému vzhledu, jsou běžnými škůdci, kteří mohou způsobit značné škody na pokojových i venkovních rostlinách. Možná jste je již viděli na své zahradě nebo na pokojových rostlinách. Tito malí tvorové se mohou rychle množit a koncem zimy zamořit vaše rostliny. Je důležité jednat hned, abyste zabránili vážnému napadení a ochránili své rostliny.

Je velmi snadné rozpoznat molice. Často jsou přirovnáváni k pakomárům kvůli jejich malé velikosti a skutečnosti, že létají. Jaký je v tom rozdíl? Mají bílou barvu. Pokud je vyrušíte zvednutím listu, vyletí asi 40 centimetrů od vaší rostliny a o několik sekund později se tam vrátí, aby se tam usadili. Tyto malé molice, které jsou pro vás neškodné, mohou přesto způsobit vážné škody na vašich rostlinách třemi způsoby.

Molice se živí rostlinnou šťávou tak, že vkládají svůj ústní stylet do rostlinné tkáně. V důsledku toho oslabují rostliny a mohou způsobit zakrnění růstu, žloutnutí listů nebo dokonce úhyn rostlin, pokud se napadení nekontroluje. Molice navíc vylučují medovici, sladkou, lepkavou a průhlednou látku, která podporuje rozvoj sazí, černé houby, která může obalovat listy a bránit fotosyntéze. V neposlední řadě mohou přenášet fytoviry na vaše rostliny, jako je virus mozaiky.

Musíme proto při sebemenším podezření jednat rychle a zavést strategii boje proti molicím. U malých napadení můžete postiženou rostlinu izolovat a škůdce ručně odstranit proudem vody nebo hadříkem navlhčeným insekticidním mýdlem nebo zahradnickým olejem. Tyto produkty jsou účinné při odstraňování molic jejich udušením. Ujistěte se, že dodržujete pokyny na štítku, aby nedošlo k poškození rostlin. Rada: přemisťujte rostliny v noci, protože tyto malé molice jsou denní a nelétají, když je tma. Tímto způsobem zůstanou na rostlině i na cestách.

Můžete také využít jejich slabosti k tomu, abyste je chytili do pasti. Molice jsou přitahovány žlutou barvou. Umístěním žlutých lepkavých pastí do blízkosti rostlin můžete chytit létající dospělé jedince a snížit jejich populaci. Bohužel toto řešení se týká pouze dospělých, kteří létají. Nymfy nelétají a uvíznou pod listy. Operace by se proto měla opakovat každé čtyři dny, protože nymfy mutují v dospělce.

Nyní můžete zavést preventivní opatření, abyste se vyhnuli budoucímu zamoření koncem zimy a brzy na jaře. Pravidelně kontrolujte své rostliny, udržujte prostředí s dostatečnou vlhkostí a vyhýbejte se příliš vysokým teplotám (molicím se daří v horkých a suchých podmínkách). Před zavedením nových rostlin do vaší zahrady nebo domu je pečlivě prohlédněte a dejte na několik týdnů do karantény, abyste zabránili zavlečení molic nebo jiných škůdců do vašich ostatních rostlin.