Některá přesvědčení o vytápění vás nutí utrácet více. Zapomeňte na ně, abyste dosáhli obrovských úspor.

I když přišlo chladné počasí, je těžké udržet váš domov v teple, aniž byste prudce zvýšili svůj účet za energii. Podle odborníka na zelenou energii má však mnoho lidí “přesvědčení” o zimním vytápění, z nichž některé snižují energetickou účinnost domů. Mnoho lidí si myslí, že zvýšení termostatu nad požadovanou teplotu rychleji vyhřeje dům.

Britský specialista Llewellyn Kinch ze společnosti MakeMyHouseGreen.com poukazuje na to, že “u většiny systémů to pouze zvýší konečnou teplotu a hrozí přehřátí domu”. Na druhou stranu se tím rychleji nezahřeje. “Vzhledem k tomu, že tyto systémy běží konstantní rychlostí, nemůžete udělat nic, co by proces urychlilo.” To znamená, že stačí nastavit termostat na požadovanou konečnou teplotu.

Nejdiskutovanější otázka se týká každodenního používání topení: je lepší vypnout topení, když jste pryč? Někteří doporučují nechat jej zapnutý, jiní jej vypnout. Není snadné ho najít. Odborník vysvětluje, že “moderní topné systémy rychle dosáhnou požadované teploty, takže není třeba nechávat topení zapnuté celý den.

Naopak to může vést k nadměrné spotřebě energie a přehřívání domu. Řešením tohoto problému je volba programovatelných termostatů. “Programovatelné termostaty a systémy chytré domácnosti mohou optimalizovat využití vytápění, což vám umožní nastavit plán zapínání a vypínání vytápění a tím snižovat celkovou spotřebu energie,” vysvětluje odborník. Existují však určité výjimky, “jako jsou tepelná čerpadla, která pracují nepřetržitěji”.

Dodává také, že mnoho lidí si myslí, že teplo se ztrácí dveřmi a okny. To však nejsou jediné prvky, které je třeba vzít v úvahu. “I když tímto způsobem může dojít ke ztrátě tepla, mezi další viníky patří špatná izolace, neuzavřené prostory a nedostatečná ochrana před povětrnostními vlivy,” říká. “Takže se musíte zaměřit na všechny tyto oblasti, když se snažíte vylepšit domácnost z hlediska úspor energie a tepla.” A konečně, pokud vám opravdu docházejí řešení, stále existuje šance na modernizaci vašeho topného systému. Přestože jsou počáteční náklady vysoké, budou kompenzovány dlouhodobými úsporami na účtech za energie. Odborník říká, že “novější systémy pracují efektivněji a spotřebovávají méně energie, což výrazně snižuje účty za energii”.