Páchne váš kotel jako spálený kov, roztavený plast, hniloba nebo plyn? Zde je uvedeno, co to znamená a co riskujete, pokud to budete ignorovat.

V zimě je kotel pravděpodobně nejdůležitějším spotřebičem ve vaší domácnosti. Pokud se rozbije, je to okamžitě katastrofa. Už žádná teplá voda, žádné topení, žádné plotýnky… Ale to není vše, pokud je poškozen, účinky na váš účet za plyn nebo elektřinu mohou být obrovské (nafouknutý účet za plyn může být jedním z prvních příznaků, že je váš kotel rozbitý). Jedná se o zařízení, o které je třeba se starat.

Jako každý domácí spotřebič může mít i kotel problémy a je nezbytné je včas identifikovat, aby nedošlo k vážným a potenciálně nebezpečným poruchám. Mnozí z nás vědí, jak si dát pozor na první známky poruchy kotle. Hlasité bublání může naznačovat zachycený vzduch, pískání nebo vibrace mohou znamenat mnoho problémů, od ucpaného komína po špatný tlak, tikající zvuky mohou být způsobeny přehřátím nebo vadným termostatem a syčivý zvuk může být způsoben vodním kamenem nebo rzí.

Pokud jsou všechny tyto znaky víceméně známé, je u plynových kotlů nutné věnovat pozornost dalšímu ukazateli: vůni. Ukazuje se, že zápach by mohl naznačovat vážný problém s kotlem a naznačovat, že je třeba zavolat opraváře nebo jej opravit. Například zápach spáleného kovu, roztaveného plastu nebo spáleného oleje může být způsoben roztřepeným elektrickým vedením. V takovém případě byste měli okamžitě vypnout kotel a zavolat odborníka. Problém může být vážný. Hnilobný zápach by mohl být způsoben nahromaděním plísní v kotli. Jednoduchý zápach spáleniny, který vychází při zapnutí kotle, může být jednoduše způsoben nahromaděním prachu na kotli nebo radiátorech. V takovém případě vypněte kotel a vše důkladně vyčistěte.

Ze spotřebiče může také vycházet zápach plynu. Pro větší bezpečnost přidává plynárenský průmysl do plynu umělý zápach, aby byl lépe znatelný a usnadnil odhalení úniku. Pokud tento zápach ucítíte ve svém domě, musíte okamžitě jednat.

Začněte větráním svého domova, zavřete plynový kohoutek, nezapínejte zapalovače ani elektrické spotřebiče, opusťte dům a kontaktujte hasiče. Tento zápach může pocházet z vadného spotřebiče (například kotel nebo plynový sporák s jedním z hořáků, zastaralý), ze kterého unikají molekuly plynu, aniž by je spalovaly, nebo dokonce z vadného připojení.