Pokud je váš trávník na konci zimy ve špatném stavu, zde je jednoduchý způsob, jak zajistit, aby na jaře vypadal dobře.

Po tuhé zimě se mnoho trávníků ocitá ve špatném stavu, matných a postrádajících vitalitu. Chladné počasí a déšť způsobují značné škody a váš trávník může dorůst do různých délek, nemluvě o hnědých a žlutých skvrnách, které se objevily. Odborníci na zahradnictví (specialisté na trávníky) tvrdí, že důvodem, proč jsou trávníky poškozeny, je jednoduše to, že množství slunečního světla se v zimních měsících výrazně snižuje. Stinná místa zůstávají vlhká po celé měsíce a jednotlivé travní rostliny začínají odumírat, což způsobuje lysiny, které trávník výrazně ztenčují.

Naštěstí s jednoduchou a účinnou metodou v 5 krocích je možné přivést váš trávník zpět k životu v rekordním čase. Za pouhých 10 dní můžete vidět dramatickou proměnu s tímto profesionálně ověřeným přístupem. Prvním krokem je čištění trávníku odstraněním nečistot, odumřelých větví, listí a mechu. Tato akce umožní, aby se vzduch, voda a živiny snadněji dostaly ke kořenům.

Dalším krokem je provzdušnění trávníku. Tento krok je nezbytný pro podporu růstu kořenů a zlepšení cirkulace vzduchu, vody a živin v půdě. Pomocí provzdušňovače trávníku vyvrtejte otvory do půdy a stimulujte růst kořenů. Pokud hledáte DIY verzi provzdušňování, můžete jednoduše použít robustní zahradní vidličku. Jednoduše zasuňte vidle do trávníku a pohybujte s nimi tam a zpět.

Pak je čas zasít novou trávu, abyste vyplnili mezery a udrželi plevel pryč. Tito odborníci tvrdí, že “optimální doba pro výsev” hodně závisí na podmínkách vaší zahrady. Pokud jsou části vašeho trávníku po většinu roku silně zastíněny, teplota půdy bude nižší než ve zbytku zahrady. Je proto nutné “vyvarovat se příliš brzkého setí” v roce. Odborníci doporučují počkat, “až půda dosáhne alespoň 10 stupňů, než začnete sít”.

Je to hotovo? Posledním krokem je aplikace vyváženého hnojiva speciálně pro trávníky. Ujistěte se, že jste vybrali hnojivo, které je vhodné pro roční období a specifické potřeby vašeho trávníku. Nakonec po aplikaci hnojiva trávník důkladně zalijte, abyste podpořili optimální příjem živin kořeny. Je důležité udržovat semena trávníku vlhká. Nová bylina by měla začít klíčit do 10 dnů.