Pokud je v létě plancha velmi oblíbeným doplňkem pro přípravu lahodných pokrmů, pokud jde o její mytí, už to není potěšení. Existuje však velmi jednoduchá technika obnovy, jak jej bez námahy vyčistit.

V létě je plancha ideální pro vaření chutných a vyvážených jídel na zahradě pro celou rodinu a přátele. Ale druhý den je problém vždy stejný: jak správně vyčistit planchu bez přílišného úsilí a bez ztráty hodiny? Mezi restauratéry existuje známý tip, který vám umožní proměnit tento obtížný a nevděčný úkol v rychlý a snadný úkol. Vysvětlíme, jak postupovat, abyste dosáhli bezchybného výsledku bez utrácení peněz, bez nutnosti drhnutí a bez použití škodlivých produktů.

Jak používat kostky ledu k čištění planchy?

Principem je tepelný šok, který vám umožní odstranit zbytky z vaření a tuky z vaší planchy. K tomu budete potřebovat kostky ledu, dřevěnou špachtli, hadřík (nebo papírovou utěrku) a bílý ocet. Zde je návod, jak to udělat:

  1. Ještě tentýž večer, když je vaše plancha ještě teplá, na ni hoďte kostky ledu. Pokud to uděláte až druhý den, budete muset zařízení znovu zahřát.
  2. Nečistoty seškrábněte dřevěnou špachtlí. Díky působení kostek ledu uvidíte, že se snadno uvolní.
  3. Přetáhněte zbytek do odlučovače tuku.
  4. Jakmile plancha vychladne, můžete ji očistit vlhkým hadříkem a trochou bílého octa.

Je tato technika pro vaše zařízení opravdu bezpečná?

Použití techniky kostek ledu k čištění planchy není vždy dobrý nápad. Pokud je vaše plancha vyrobena ze smaltované litiny, dávejte pozor na tepelný šok tím, že na ni budete házet kostky ledu, dokud je ještě horká, mohlo by to způsobit explozi skloviny. Řešení: nalijte ledovou vodu, aby se rozpustila mastnota a nečistoty, nebo počkejte, až trochu vychladne, a házejte na ni kostky ledu. V opačném případě, abyste se vyhnuli riziku poškození zařízení, můžete také vyzkoušet jiné čisticí řešení, jako například:

  • Bílý ocet: nalijte bílý ocet na horkou pánev. Poté se zbytky snadno odlepí. Výhoda této techniky: bílý ocet způsobí, že rybí pachy zmizí.
  • Pergamenový papír: Na planchu položte plech na pečení, aby byl spotřebič méně špinavý. Čištění pak bude snazší.
  • Mýdlo na nádobí: Studenou planchu očistěte teplou vodou a saponátem na nádobí. Jediné, co musíte udělat, je nalít směs na gril a vydrhnout, poté nečistoty před opláchnutím zatlačit špachtlí do sběrače tuku.