Pokud jsou vaše okna plná kondenzace, nenechte situaci protahovat. Mohl by shořet celý váš dům. Zde je návod, jak se jich snadno zbavit.

Po teplém začátku září se začíná projevovat chladnější podzimní počasí. I když si chceme sluníčka užívat o něco déle, chladné a vlhké počasí se blíží. S ochlazováním venkovního vzduchu se zvyšuje riziko zamlžení oken. Kondenzace se tvoří, když se teplý vzduch uvnitř domu dostane do kontaktu se studeným povrchem oken. I když je to samo o sobě neškodné, může to vést k růstu plísní.

Plísně mohou způsobit zdravotní problémy, jako jsou alergie, astma a další dýchací potíže. Je proto velmi důležité řešit problémy s kondenzací, jakmile nastanou. Co ale můžete udělat, abyste se letos na podzim vyhnuli kondenzaci? Pokud si všimnete kondenzace na oknech, nemusí to nutně znamenat, že musíte okna vyměnit. V každém okně se může hromadit kondenzace a není toho mnoho, co můžete udělat, abyste zabránili usazování vlhkosti na oknech, protože dýchání také vytváří vlhkost.

Větrání: Otevírání oken na podzim nebo v zimě se nemusí zdát příjemné, ale může být nezbytné zajistit dobrou cirkulaci vzduchu ve vaší domácnosti a umožnit únik vlhkého vzduchu. Pokud je váš domov náchylný ke kondenzaci, vlhkosti nebo plísním, nejlepší, co můžete udělat, je pokusit se zlepšit vnitřní větrání. Snažte se pravidelně otevírat okna, aby vzduch mohl volně cirkulovat a vlhkost se odpařovat. Větrací systémy, jako jsou odsávací ventilátory, mohou také pomoci výrazně snížit tvorbu kondenzátu v domácnosti.

Vlhkost: Snížení vlhkosti ve vaší domácnosti může mít znatelný dopad a nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je zkontrolovat, jak sušíte oblečení v zimě. Věšení prádla v dobře větraných prostorách, nikoli v teplých místnostech, může pomoci zabránit plísním a plísním. Také se ujistěte, že je sušička dobře větraná ven. Mezi další způsoby, jak snížit vlhkost ve vaší domácnosti, může patřit přemístění pokojových rostlin do méně vlhkých oblastí nebo jejich úplné odstranění a modernizace odsavačů vzduchu v koupelně a kuchyni, aby byly účinnější.

Izolace: Doporučuje se vybavit svůj domov okny s dvojitým zasklením, izolací stěn a utěsněním trhlin, protože to může mít také pozitivní dopad na problémy s kondenzací snížením tepelných ztrát. Dobře nainstalovaná a energeticky účinná okna pomohou udržet vysokou teplotu uvnitř, což může výrazně ovlivnit kondenzaci a růst plísní.