Tento problém je běžný při zapnutí topného systému. Odborník radí, jak to opravit.

Když teploty klesnou, naše radiátory se stanou našimi nejlepšími přáteli. Není však nic více frustrujícího, než zjistit, že naše topení nefunguje správně, zvláště když je venku zima. Častým problémem, se kterým se potýká mnoho domácností, jsou radiátory, které se neohřívají rovnoměrně. Teplo nahoře, ale ne dole, teplo na jedné straně, teplo dole, ale ne nahoře… Problém se zdá být neřešitelný. Naštěstí zkušený instalatér ve společnosti Hometree nabízí jednoduchá řešení těchto problémů s vytápěním. Mark Ronald, zaměstnanec tohoto britského dodavatele, se podělil o své tipy.

Pokud je radiátor nahoře studený

To je obvykle způsobeno vzduchem zachyceným v topném systému. Není nutný žádný topenář. Řešení je jednoduché, musíte odvzdušnit radiátory. To se provádí v několika krocích.

  1. Identifikujte odvzdušňovací otvor vašeho radiátoru (malý šroub obklopený bílým obrysem v horní části chladiče před trubkami);
  2. Umístěte nádobu pod past;
  3. Pomocí šroubováku otáčejte odvzdušňovacím šroubem, dokud z chladiče nevytéká žádný vzduch;
  4. Pokud je vaše zařízení starší, budete k otáčení tohoto šroubu potřebovat kleště;
  5. Dojde k rozlití vody (proto je nádoba důležitá), to je normální;
  6. Nechte vytéct ekvivalent malé sklenice vody;
  7. Zavřete past.

Doporučuje se to udělat alespoň jednou ročně, nejlépe na podzim, těsně před zapnutím topení.

Pokud je radiátor dole studený

Potýkáte se s opačným problémem? Spodní část chladiče se nezahřívá. Au, správa může být složitější, ale buďte si jisti, že nic není ztraceno! Nejčastější příčinou je hromadění nečistot a kalu. To může způsobit ucpání, které zabrání spodní straně chladiče přijímat správný průtok horké vody pro ohřev spotřebiče. Tento kal musí být poté odstraněn. Odborníci obecně doporučují přidat do radiátorového systému chemický čistič. Tento typ produktu najdete v obchodech pro kutily pod názvem “čistič pro systémy ústředního vytápění”. Poté si jednoduše přečtěte pokyny a postupujte podle následujících kroků:

  • Přidejte množství kapaliny uvedené na lahvičce do systému chladiče.
  • Před opláchnutím a výměnou vody nechte ohřívače běžet asi hodinu (nebo déle v závislosti na množství kalu).
  • Poznámka: Chcete-li radiátor umýt, musíte jej odstranit ze zdi. Pokud vám tento úkol nevyhovuje nebo nemáte požadované materiály, doporučujeme zavolat odborníka.

Pak už jen stačí restartovat topení. Zlepšení by mělo být rychle patrné a pohoda by měla být k dispozici před zimou. S čistým a dobře udržovaným topným systémem získáte pohodlí, klid, ale také z hlediska rozpočtu, protože vaše radiátory se budou moci vrátit ke svému maximálnímu výkonu.